Дългият живот на една недоказана теория тръгнала от една Фейсбук група за домашни любимци популяризирана от консервативни коментатори онлайн, говори за опасностите от замиращите регионални медии. Създава се ситуация, в която няма надежден местен източник, което един вид кара хората да се осланят на Фейсбук групи за новини и информация. Това също извади на преден план темата за имиграцията макар и с неочакван фокус и породи заплахи за насилие, сигнали за бомби, отменени събития.
Като стана дума за насилие, президентската кампания се провежда в напрегната обстановка при опит за убийството на Тръмп и нажежаваща риторика. Тръмп оцеля, по думите на органите на реда, при един потвърден и един потенциален опит за покушение. Но трябва да се отбележат някои политически реакции, които могат да се разчитат като даващи зелена светлина за политическо насилие, захранващи с гориво конспиративни теории. Това, което се забеляза е изпъкване на наратива, който обвинява политическите лидери в ляво за заплахите за живота на Тръмп. През юли републиканци обвързаха опита за покушение с изказвания на демократи, в които Тръмп е описван като "заплаха за демокрацията." В интерес на истината демократите отстъпиха от тези обвинения, но Тръмп действа настъпателно в използването на такава риторика срещу тях.
Продължава и риторика за потенциално открадване на изборите, като за Тръмп арестуваните за щурма на Капитолия са политически затворници. Има едно усещане, че има по-голяма толерантност спрямо възможно насилие на политическа основа.
И на този фон какви са последните проучвания за нагласите за изборите през ноември?
Според допитване на Вашингтон Поуст Харис и Тръмп са с разлика в рамките на статистическата грешка в един от щатите, който според много анализатори е този от колебливите, който да е определящ при изхода от изборите – щатът Пенсилвания.
Това е значително, защото тази седмица също националното звено на изключително влиятелна профсъюзна организация oтказа да застане зад Харис или Тръмп. Една подкрепа на International Brotherhood of Teamsters има потенциала да мобилизира хиляди гласоподаватели освен в Мичигън, Уисконсин, но и Пенсилвания. Местните подразделения на организацията в Мичингън, Уисконсин, Невада, Калифорния и западна Пенсилвания, заявиха, че подкрепят Харис.
Гласоподавателите в Пенсилвания в голяма степен обявиха Харис за победител на дебата миналата седмица, но попитани кого предпочитат за вота – 48 процента – Харис, 47 процента – Тръмп. И един други данни – хората в Пенсилвания са изключително мотивирани да гласуват – 93 процента от регистрираните казват, че ще гласуват със сигурност, а 78 процента са "изключително мотивирани" да гласуват. Сред най-мотивираните 50 процента са за Тръмп, а 49 за Харис. Резултати в рамката на статистическата грешка. Ако погледнем детайли от това проучване – много зависи за коя тема ще се говори в общественото пространство. Топ темите в съзнанието на гласоподавателите в Пенсилвания – демокрация – номер едно и икономика – номер две. Харис се възприема, че ще се справи по-добре със запазване на американската демокрация, а Тръмп - ще се справи по-добре с икономиката.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..