Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Стъпки заедно“ в подкрепа на безопасна и позитивна среда в училище

Снимка: Христина Иванова
Над 12 000 ученици, над 1000 учители и близо 6000 родители се включиха в инициативи за създаване на по-сигурна, безопасна и позитивна образователна среда в училище. Дейностите се реализираха по съвместната програма „Стъпки заедно“ на Министерството на образованието и науката и УНИЦЕФ България.

В началото на новата учебна година министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков и представителят на УНИЦЕФ за България Кристина де Бройн се включиха в работилница на миротворците за създаването на по-благоприятна училищна среда. Събитието се проведе в 7. СУ „Свети Седмочисленици“ в София, което е едно от първите участници по пилотната програма.

В групите за миротворци участват ученици, които помагат на свои връстници в разрешаването на различни училищни казуси и проблеми. По този начин децата по-лесно се доверяват и могат открито да споделят за притесненията си, да бъдат изслушани и насочени при разрешаването на конкретната ситуация.

"От 2020 г досега, за тези 4 години можем да се похвалим с доста промени. Първоначално програмата премина през пет пилотни училища в страната и към нея усетихме голям интерес и към настоящия момент от Министерство на образованието вече има национална програма, базирана на методиката на „Стъпки заедно“, в която има участие на много по-голям брой училища“, обясни в ефира на Радио София Роза Димова - координатор на Програма за превенция на насилието и тормоза в училище "Стъпки заедно" в УНИЦЕФ България.

По думите ѝ, УНИЦЕФ България планира през следващите години да разшири обхвата на училищата, които работят с програмата за превенция.

„Тази програма е уникална с това, че стъпва на общоучилищен подход, т.е. в нея са включени деца, учители, ръководство на училищата и родители. Без ангажимент на всички в училищната общност един проблем не може да бъде адресиран и не може да бъде преборен“, казва Роза Димова.

В създаването на безопасна училищна среда се включат всички заинтересовани страни, включително и представители на местни общности.

На училищно ниво се провеждат срещи, уебинари, изнесени работилници и лаборатории за предотвратяване на насилието. Учителите преминават специални обучения за реакция и справяне с агресията, а родителите са привлечени като активен партньор в училищния живот.

Резултатите от въвеждането на модела УНИЦЕФ „Стъпки заедно“ преди две години показаха значително подобряване на образователната среда в проучваните институции и сплотяване на училищните общности в тях.

През тази учебна година „Стъпки заедно“ вече е утвърдена като самостоятелна национална програма „Без агресия за сигурна образователна среда“. Осигурено е финансиране в размер на 500 000 лева, като за първи път през учебната 2024-2025 г. към програмата се присъединяват и детските градини.

 До момента са одобрени близо 20 институции, които ще изпълняват проекти за създаване на хармонични отношения, за намаляване на агресията и за поставяне на здравословни граници в общуването с децата.

По програмата ще бъдат финансирани и 40 училища, като нов акцент в тазгодишното издание се поставя върху кебертормозът и работата на децата в безопасна електронна среда. Отделно с учениците ще се работи за постигане на сигурна училищна среда. В дейностите през тази година се очаква да се включат над 15 000 деца и ученици, около 1500 учители и над 8000 родители.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва подготовката за новото издание на Лидерска академия "Успяваме в България"

Съветът на жените в бизнеса в България започва процеса за кандидатстване за новото единадесето издание на Лидерската академия "Успяваме в България". Обучителната програма има за цел да насърчава и подкрепя професионалното развитие на жени предприемачи и такива, заемащи управленски позиции. За периода от 2014 г., когато се проведе първото издание на..

публикувано на 26.09.24 в 17:57

Безплатни изследвания на функцията на белите дробове в София и страната

Кампанията "5 минути за ЗДРАВЕ" за безплатни изследвания чрез телемедицина продължава и през есента в 7 града на страната Целта на инициативата е превенция на рака на белия дроб и тютюнопушенето София и Русе са първите градове, в които ще се проведе есенното издание на кампанията за безплатни изследвания чрез телемедицина на основни..

публикувано на 26.09.24 в 17:55

Заснемането на филм е магия

В предаването "Добър вечер, София“ се оформи абсолютна актьорска среда в присъствието на Кристиян Илиев – актьор и радиоводещ, и двамата млади актьори и Михаил Иванов и Ник ола Куцев . Няколко са поводите, за тяхното гостуване – за да разкажат за своята инициатива, чиито няколко епизода вече са факт, за участието си във филма „Триумф“, който..

публикувано на 26.09.24 в 17:31

Младите хора по-трудно биват мотивирани за участие в политическия процес

Започва петото издание на " Лигата на младите гласоподаватели " по повод предстоящите предсрочни парламентарни избори на 27 октомври. Мащабната кампания се организира отново от Националния младежки форум , Студентска асоциация за изследване на международните отношения и Студентски клуб на политолога. Целта ѝ е да повиши информираността сред..

публикувано на 26.09.24 в 15:33
Адриан Николов

Адриан Николов: Има известно изкривяване на средната работна заплата за страната

От 2025 г. минималната работна заплата у нас трябва да стане 1077 лева, но някои работодателски организации оспорват това. Служителите искат МРЗ да се вдигне още, а бизнесът – да се намали с 200 лв. Бизнесът иска въвеждането на европейска директива, която предполага още регулации при определянето на минималните възнаграждения. Синдикатите обаче казват,..

публикувано на 26.09.24 в 14:56

Програмата Culture Moves Europe подкрепя артисти и професионалисти от областта на културата

В предаването “Радиокафе“ говорим за култура. За създаването и развитието на креативна среда за българската култура ще допринесе и програмата Culture Moves Europe  (Културата движи Европа), която подкрепя творческите резиденции и мобилността на артистите и професионалистите от областта на културата . Тя предоставя безвъзмездни средства..

публикувано на 26.09.24 в 14:31

Клубът по роботика към ТУ - София приема членове

Както може да се очаква, членове от Клуба по роботика към Техническия университет - София също присъстват на днешния " Robotics Strategy Forum-2024 " в София Тех парк. Те представят дейностите си и проектите, реализирани през последния сезон. Привличат и нови членове. "Новото е, че тази година организираме 2 състезания за ученици от цялата..

публикувано на 26.09.24 в 12:55