Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адриан Николов: Има известно изкривяване на средната работна заплата за страната

Адриан Николов
Снимка: Личен архив
От 2025 г. минималната работна заплата у нас трябва да стане 1077 лева, но някои работодателски организации оспорват това. Служителите искат МРЗ да се вдигне още, а бизнесът – да се намали с 200 лв.

Бизнесът иска въвеждането на европейска директива, която предполага още регулации при определянето на минималните възнаграждения. Синдикатите обаче казват, че тя може да се приеме частично у нас.

Работодателите, поне досега не са се обявявали толкова ясно и еднозначно за намаляване на минималната заплата. По-скоро при тях аргументите са се били около задържането на нейния ръст, а синдикатите никога не са обявявали толкова остър скок.

Моята персонална прогноза е, че нито една от тези крайности няма да се материализира като политика. Нито ще видим в някакъв момент намаляване на минималната работна заплата, нито ще  има такова - с 50% увеличение, каквото предлагат от синдикалната страна. Това коментира в ефира на Ритъмът на столицата Адриан Николов от Института за пазарна икономика.

Той припомни аргументите на работодателите за искането им за запазване на МРЗ, които се въртят около това, че се взима брутната работна заплата и за това, че не става дума за чисто възнаграждение, а за много компоненти, а трябва да се взима предвид единствено основната заплата при изчисленията на МРЗ.

Според него има поле за такъв дебат и дори в Министерството на труда и социалната политика са обявили, че ще предложат нов модел на формулата за определяне на МРЗ, който трябва да бъде оповестен през октомври.    

Дори и да има промени, според него, те ще се отнасят за бъдещи изчисления, а сега от началото на 2025 г. МРЗ ще стане 1078 лв., както е предвидено по настоящата формула.

Адриан Николов коментира също, че има известно изкривяване на средната работна заплата за страната. “Това беше една от основните критики, които отправихме още при въвеждането на този механизъм. В настоящата му форма той би работил  много по-добре в страна, където има много по-малко регионални и отраслови различия”.

Като пример той посочи София, където средната работна заплата вече надхвърля 3000 лв. В някои области като Стара Загора, Варна и Пловдив, заради енергийните комплекси, средната заплата приближава 2000 лв. В областите с най-ниско заплащане като Кюстендил, Благоевград, Смолян, тя едва сега е прехвърлила 1500 лв.

Чуйте целия разговор на Данаил Конов в звуковия файл

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05

Отбелязваме сто годишнината от рождението на писателя Цветан Николов

На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов. И до днес почитатели на писателя..

публикувано на 05.02.25 в 14:04