Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ивайло Илиев:

Младите хора по-трудно биват мотивирани за участие в политическия процес

Започва петото издание на "Лигата на младите гласоподаватели" по повод предстоящите предсрочни парламентарни избори на 27 октомври.

Мащабната кампания се организира отново от Националния младежки форум, Студентска асоциация за изследване на международните отношения и Студентски клуб на политолога. Целта ѝ е да повиши информираността сред младите хора по важните политически теми и да скъси дистанцията между граждани и политици.

“Младите хора са изморени и още по-трудно биват мотивирани за участие в политическия процес. Трябваше да прибегнем към провокацията като един метод, с който да повишим интереса, а наред с това и ангажираността на кандидатите за властта, тъй като самите те усещат своята нужда от това да имат поле за повече изяви и включване на младите.

Ние им даваме точно тази платформа, на която ще може да се случи за първи път дебат между политически и младежки представители”, коментира Ивайло Илиев - политолог и част от екипа на Националния младежки форум. 

За разлика от досегашните издания, този път младежите залагат на нови и провокативни послания, с които да повишат ангажираността на кандидатите за властта и още повече да засилят интереса на младите хора.

По този повод за първи път "Лигата на младите гласоподаватели" ще стъпи на политическата сцена, макар и симулативно, посредством учредяването на "Национален фронт за младежта" - обединение на младите хора в България.

“Струва ми се, че има някаква нова енергия на тези избори. Знаем, част от партиите малко популистки подхождат към този предизборен мотив, че ние изкарваме младите кандидати, новите лица, с новите послания. Малко по-маркетингово подхождат към тези млади кандидати, част от които са на избираеми места, което също се отчита като положително явление на тези избори”, допълва той.

Според него обаче има един нов момент - да, партиите слагат млади кандидати на избираеми позиции, но попадайки след това в парламента, техният глас продължава да не бъде чуван, т.е. това, за което се бори младежкият и гражданският сектор вече над десетилетие, намира израз в Народното събрание, но не се случват докрай реформите.

Чуйте целия разговор на Елена Пъневска в звуковия файл. 
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03