На 29 септември от 19 ч. предстои петата среща от поредицата с вход свободен.
Темата този път е старостта. Тя ще бъде проследена в три разказа за старостта: "Балада за Нараяма" и "Младост", "Смъртта на Луи XIV".
"Това са филми, някои от тях вече превърнали се в абсолютни класики. Първият филм, за който ще говоря, е "Балада за Нараяма". Той е от 83-та година. Взима "Златна палма" в Кан. Имамура се казва режисьорът. Един меко казано зловещ филм в начина, по който ни разказва стара японска традиция за отношението между младите и възрастните в една общност, когато възрастните всъщност се оказват тежест за младите", разказва за един от подбраните филми лекторът Николай Колев. Другите два филма представят старостта в много различен контекст.
Цикълът разговори за киното и подходите му при представяне на човешкото тяло цели да положи киното в общокултурен контекст и да го мисли през стратегиите му да показва и разказва нашата телесност като културен феномен.
Темите не са мислени в хронологичен план. Всяка има за рамка 2 или 3 филма, през които да се мисли даден социален или културен феномен, като отправна точка са полът и тялото.
"В досегашните срещи мога да кажа, че Николай създава една атмосфера на жарава, в която подпалва едно любопитство и ти след това неизбежно искаш да гледаш филма, защото се засягат ъгли на възприятие, които ти нямаш, т.е. - необходимо ти е да гледаш филма няколко пъти, за да стигнеш до там. И от тази гледна точка е много приятно и да не си гледал предварително филма", казва Цвета Дойчева от ХОД във връзка с това колко подготвен е добре да отиде човек на срещата "Тяло и кино".
Повече за срещите организирани от движенческата лаборатория чуйте в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...