Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сборникът "На живо от София" - с любов и чувство за хумор към проблемите на столицата ни

Снимка: Мария Бояджиева

На 17 септември, издателство "Сиела" обяви излизането на допълненото издание на сборника с разкази "На живо от София" от Александър Шпатов. В обновеното издание (първото е от 2014 г.) са включени нови истории, както и илюстрации към всяка история на художника Дамян Дамянов.

Най-големият проблем на София е на символно ниво - като започнем от герба на София, минавайки през миналото, което не сме осмислили правилно и символите на миналото, които все още стоят извън правилния контекст”, коментира писателят Александър Шпатов.

Според него гербът на столицата ни има нужда от спешно осъвременяване, защото най-малкото на него църквата “Св. София” е изобразена така, както е изглеждала в началото на XX в. - като една бивша джамия, а не като храма, дал името на града ни.

На символно ниво, Шпатов е на мнение, че статуята до Ларгото не олицетворява нито Света София, т.е. премъдростта Божия, нито светицата от II век Св. София.Това е доказателство, че не сме осмислили близкото си минало. Нямаме Музей на тоталитарната пропаганда, нито Музей на терора, в какъвто може да се превърне старият Народен дом на терора, който се намира на Лъвов мост. Според художника и илюстратор на книгата Дамян Дамянов най-големият проблем на София са хората, защото “всичко добро, което може да се случи, започва от нас - от начина, по който се държим, от начина, по който обживяваме този град”.

“Стига с тези нерви, с тази агресия, с фасовете от колите, с тези неща, които наричате “графити”. Мисля, че това е едно добро начало. След това ще говорим за плочките, за гражданското ни участие и желанието ни да имаме един истински европейски страхотен град, в който да се радваме и да посрещаме чужденци”, коментира Дамянов.

Относно герба на София Дамянов е категоричен, че е крайно време да се направят необходимите промени. "Мога да дам много добри примери в това отношение като Бургас, Пловдив, които имат много добри съвременно направени чисто графично-художествено гербове". 

Чуйте целия разговор на Даниел Ненчев в звуковия файл.  
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протести в центъра на София заради скандала с преизчислението на изборния резултат

Граждани ще протестират в центъра на София заради скандала с преизчислението на изборния резултат от последните парламентарни избори. Инициативата "Правосъдие за всеки" започна свикване на общонационален протест в сряда. Вече няколко хиляди са хората, заявили участие в протестите в София и в Пловдив с начален час 18.00 часа. Те ще се проведат пред..

публикувано на 12.03.25 в 08:46

Граждани от кв. "Княжево" излизат на протест заради безконтролното шофиране

Граждани се събират на протест в столичния кв. “Княжево”, за да се противопоставят срещу безразсъдното шофиране и престъпленията на пътя. Гражданското недоволство ще бъде от 18.30 ч. на кръстовището между бук. “Цар Борис III” и Горнобански път. „Елате на протеста, защото утре някой от нас или децата ни може да бъде на мястото на двете блъснати..

публикувано на 12.03.25 в 08:30

Възможни са превалявания, в София максималните температури стигат до 19°

Днес преди обяд дъжд ще превалява все още в югоизточните райони. Вятърът ще се задържи от югозапад до умерен, а след обяд и вечерта на север от планините ще бъде и силен поривист от юг. Максималните температури в повечето места ще бъдат между 17° и 22°, за София - около 19° . По Черноморието ще има променлива, по-често значителна..

публикувано на 12.03.25 в 07:15

"Форум", 11.03.25: Кашата с изборните резултати подкопава доверието в държавността

Този следобед двамата коментатори на "Форум" за тази седмица се спряха и обстойно обсъждаха следните теми: Кашата с оспорването на изборните резултати от октомври 2024 г. Политическите реакции. Президентът Румен Радев допусна, че е възможно да свика Консултативния съвет по национална сигурност ако отговорните институции не разрешат казуса с..

публикувано на 11.03.25 в 18:55
Снимки: Надежда Герова

Софийският зоопарк е безопасен при извънредна ситуация - показа стрес тест

В Софийския зоопарк днес бе проведен стрес тест за реакция при настъпила извънредна ситуация. Лицензирани обучители от Европейската асоциация на зоопарковете и аквариумите презентираха теоретично изготвен план за действие. Бягство от заграждението на опасно животно и обучение-проверка за реакцията на служителите на зоопарка и компетентните външни..

публикувано на 11.03.25 в 17:10

Законови промени ще ограничат нелоялни практики при бързите кредити

Отговорно кредитиране в защита на потребителите беше предмет на публичен дебат днес. Целта му е да бъде създадена нова политика в сектора и залагането на основни насоки за бъдещи законодателни инициативи. Организатори на кръглата маса бяха медийната платформа "24 часа" и Асоциацията за отговорно небанково кредитиране. Липсата на..

публикувано на 11.03.25 в 16:36