Тази седмица в Брюксел преминава под знака на градовете и регионите, защото под мотото Empowering communities (Давайки повече власт на местните общности) тече най-голямото събитие, свързано с политиката на сближаване – Европейската седмица на градовете и регионите.
Това е 22-рото издание на форума, който тази година се провежда в особено време – на прага на новата Комисия, с наскоро избран Европейски парламент. Реално погледнато, това е последното голямо събитие на дамата, която вложи много усилия и сърце в кохезионните политики, еврокомисар Елиза Ферейра. Регионалното портфолио предстои да премине в „италиански ръце“, предвидено е за бъдещия италиански еврокомисарРафаеле Фито, който ще бъде и един от заместник-председателите на ЕК.
Европейската седмица на градовете и регионите се организира от ГД „Регионално и градско развитие“ на ЕК и Европейският комитет на регионите. Официално тя бе открита от еврокомисар Ферейра и председателят на Комитета на регионите Васко Кордейро. Тук ще е любопитно да споменем, че предишният председател на тази европейска структура с консултативни функции, съставена от кметове и представители на местната власт, Апостолос Цицикостас пък е бъдещият гръцки еврокомисар, като секторът му ще бъде свързан с туризма.
В настоящия програмен период (2021 – 2027) кохезионните средства съставляват почти една трета от целия бюджет на ЕС. Става дума за 392 милиарда евро.
Ако се огледаме (особено в държава като нашата, която е по-скорошен член на ЕС, но не само) – кохезионните средства са навсякъде около нас. Пътища, училища, детски градини, болници, саниране, градска среда, спортни съоръжения, та дори и концертна зала (историята е от Чехия – ще я разкажем скоро). Често не се замисляме колко много те са променили реалността и живота ни. Има една интересна платформа, наречена kohesio, в която може да се видят проектите реализирани с тези средства по държави и региони. Дават много храна за размисъл, ако ги разгледа човек.
Основните теми на форума винаги са били свързани с представяне на добри европейски практики и добри примери за използване на кохезионните фондове, както и бъдещето на тези фондове. Анализът показва, че ефектът от тези средства и логиката при тяхното разпределяне и използване трябва да са дълготрайни и че не е достатъчно само да се инвестира, трябва устойчивост и умения да се запазва и надгражда това, което е направено. Това е погледът напред. По отношение на напредъка – в новите държави – членки, които влизат в Евросъюза през 2004 или след това, БВП е бил около 50 процента от средните стойности за ЕС, а към днешна дата е достигнал 75 – 80 процента.
Друга важна битка в много (над 180) от европейските региони е с напускането на младите хора и „изтичането на мозъци“ – вътрешно европейската миграция се води от румънците, поляци и италианците, а посоката обикновено е Германия и Люксембург, както и Швейцария. В тази насока има нова инициатива, наречена Правото да останеш (The Right to Stay).
Важни акценти първите дни на форума, който продължава да края на седмицата, са участието на местните власти в процеса на взимане на решения – там, където са проблемите, да се търсят решения и процеса на разширяване. Под знака на 20 годишнината от „голямото присъединяване“ (the Big Bang enlargement) бяха изнесени много данни и сравнения.
„Това най-голямо разширяване на ЕС спомогна за развитието не само на новите тогава държави, но и на Съюза като цяло. За тези 20 години икономиката на целия Евросъюз е нараснала с 30 процента“ – обобщи Марек Возняк, ръководител на полската делегация в Комитета на регионите.
Първата сесия на съвета по традиция се провежда по време на Европейската седмица на градовете и регионите в пленарната зала на Европейския парламент.
„Присъединяването през 2004 г., както и последвалите през 2007 г. и 2013 г. бяха двустранни. В сегашната геополитическа ситуация е все по-ясна важността на завършването на процеса на присъединяване, за да може Европа да е наистина конкурентноспособна, разбира се, след като новите държави изпълнят всички критерии за членство“ – думи на Никола Доброславич, докладчик на Комитет на регионите за Западните Балкани и Турция).
Анте Грьотер, която е координатор на доклада за пакета по разширяване, включващ Украйна, Молдова и Грузия подчерта, че всички – настоящите членове на ЕС бъдещите такива и европейските институции, трябва постоянно да се развиват и подобряват своята дейност.
Очаквайте новини за Годишния доклад за градовете и регионите, както и за начина на разпределение на кохезионните фондове в следващия програмен период, след 2027 г.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: ЕК - Джон Тис и ЕКР
На територията на столицата има три центъра за настаняване, с капацитет от 510 места. Когато заговорим за хората на улицата, Столичната община от години води политика да няма хора на улицата, но все още ги срещаме и пред входовете си, и на улицата. Лесен е достъпът до кризисните центрове. Когато лицето желае да постъпи в такава социална услуга, ние..
За втори път в Столичната община представители на три синдикални организации в градския транспорт ще преговарят с ръководството на Автотранспорта за подписването на нов Колективен трудов договор. Спряха протестно 26 линии на градския транспорт в София Инициатор на срещата е кметът на София Васил Терзиев. Той се ангажира с участие в..
Столичната община отправи препоръки към софийските училища и детски заведения да намалят физическата активност на открито, заради умерено превишение на стойността на ФПЧ 10 във въздуха над София. Призивът е във връзка с ангажимента на администрацията своевременно да информира гражданите за реализирани превишения на осреднената 24-часова стойност на..
На 8 януари се празнува Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден - (по стар стил празникът е на 21 януари, по нов - на 8 януари). Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагат при раждане на младите булки и невести. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се..
През днешния ден видимостта ще се подобрява и над Западна и Централна България ще е предимно слънчево. Значителна ще се задържи облачността в крайните югоизточни райони, но по-късно и там ще намалее. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югозапад, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Минималните температури ще са предимно..
Коментатори във "Форум" във вторник бяха Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..