Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Режисьорът Владимир Диков, който живее и твори в Канада, с нова постановка в България

Владимир Диков и актьорът Антон Трендафилов в "Радиокафе"

Снимка: Youtube

Режисьорът Владимир Диков от 15 години живее в Канада, но в творческия си път разделя времето си между Канада и България. Отново е тук, за да представи нова пиеса. В предаването “Радиокафе“ той бе гост, заедно с един от актьорите в спектакъла Антон Трендафилов, който разкри, че двамата са състуденти, а студентските година са незабравими, защото ВИТИЗ (сега НАТФИЗ) е една религия. След завършването пътищата им се разделят, но преди няколко години отново се срешат.

"Оттогава сме неразделни. Планираме различни нови проекти, като този който сега ще представим, и се надяваме да не е първият, нито последният“, заяви той.

Хубавите неща се случват изненадващо

"Направихме  едно турне из Румъния, Молдова и Украйна, в районите където живеят наши сънародници и трябва да кажа, че съм запленен от тези хора", поясни Антон Трендафилов и допълни, че с настоящия спектакъл, в който участва млада смяна актьори (българи от Таврия) планират отново да направят турне там.

"Те смятат своята съдба и това, че са българи като дар свише, говорят малко мек, но правилен български език, защото всяко дете до 7 години, вкъщи общува с родителите си на български език", казва актьорът. 

Актьорската трупа посещава гимназия с около 2 хиляди ученици в едно село, близо до град Измаил, намиращ се в Онгъла (откъдето започва Аспарухова България, на делтата на Дунав). Там младите хора впечатляват с отношение и възпитание, а постановката, която представят с турнето, бива възприета възторжено в град Измаил, където съществува и широка българска диаспора. 

В постановката, която ще представят, влизат актьори, които са бесарабски българи от тези райони. Спектакълът се осъществява с подкрепата на Културно-просветното дружество за връзки с таврийските и бесарабски българи "Родолюбец“.

Спектакълът, чиято премиера предстои, е направен по романа  “Преселници“ от Константин Петканов.

"Историята на този роман показва, че българската литературна съкровищница е бездънна. Просто някой да се зарови и да потърси. Аз направих това и намерих този роман, който е написан през 1936 година, преиздаден през 1937 и оттогава не е преиздаван. Това са повече от 80 години", коментира Владимир Диков.

"По стария екземпляр се заех да направя драматизация. Не можех да не я направя, защото той ме плени“, изтъкна режисьорът. Според него по художествена стойност "Преселници" се съизмерва с "Под игото“.

"Колкото и да се стараех да обединя някои герои, се получи драматизация от 23-24-ма актьори. Изисква се съвсем сериозен ресурс, за да се направи такава постановка", подчерта още той.

Премиерата на спектакъла ще бъде на Камерна сцена "Сълза и смях" на 23 октомври от 19.30 часа, а предпремиера ще има на 20 октомври в читалището на Горна Малина.

"Елате да гледате, ще станете родолюбци", приканват от екипа.

Важна роля в представлението има и музиката. "Не можех тази музика де не я използвам - тези песни, толкова зареждащи и докосващи", коментира Владимир Диков.

Чуйте още  за актьорския състав, както и композитора Петър Дойчев, в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Строително скеле до столичен булевард се е наклонило опасно заради силния вятър

Строително скеле на столичния булевард "Данаил Николаев" се е наклонило опасно вследствие на силния вятър в София. Няма пострадали хора, районът е отцепен, съобщиха от СДВР. Жълт код за силен вятър в цялата страна

публикувано на 21.11.24 в 13:55

Режисьорът Валерия Минева ще постави пиесата "Приятнострашно" на софийска сцена

Валерия Минева е млад режисьор от колоритния град Габрово, която гостува в „Добър вечер, София“ , за да съобщи радостната новина за свой предстоящ гастрол в Théatro отсам канала , където ще постави постановката  “Приятнострашно“ . Постановката е по текст на Яна Борисова. "Майсторска комбинация между романтика и хумор, преплетени в..

публикувано на 21.11.24 в 12:55

Аудио-визуалната инсталация "Вечерята" разглежда семейните взаимоотношения и конфликти

От 23 до 26 ноември 2024 г. между 16.00 и 22.00 ч., в Културно пространство "Бобина", ще бъде представена експерименталната аудио-визуална инсталация на режисьорката Златина Тенева "Вечерята". Спектакълът проследява завихрянето на семеен конфликт, в който детето неволно се оказва не само наблюдател, а и участник. Инсталацията преплита кино и..

публикувано на 21.11.24 в 12:06