Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адриан Николов: Ефектът от забавянето на инфлацията вероятно няма да се запази дълго

Адриан Николов

Инфлацията в България се забави рязко през септември до 1,2% от 2,1% през август, достигайки най-ниското ниво от март 2021 г. насам, показват данните на Националния статистически институт. Инфлацията в едва 9 други страни-членки на ЕС е по-ниска от българската, а в други 17 е по-висока.

По-слабото нарастване на цените в здравеопазването, както и в ресторантьорския и хотелиерския бизнес оказват влияние на забавянето на годишната инфлация през септември. В същото време намаляват транспортните разходи, както тези в сферата „развлечения и култура“.

Леко увеличение бележи инфлацията при храните и безалкохолните напитки (повишение с 2,4% при нарастване с 2,3% през август) и при алкохолните напитки и тютюневи изделия (с 5,6% срещу 5,5%).

Пред Радио София Адриан Николов – старши икономист в Института за пазарна икономика коментира, че ниската инфлация е основно в няколко сфери, които са свързани с туризма.

„От една страна има спад от 7% на месечна база при хотелите и ресторантите, и почти 10% в развлечение и култура. Това са двете големи групи, които влизат в потребителската кошница, при които има най-осезаем спад през последния месец“, каза Николов.

По думите му, при голяма част от стоките има задържане на инфлацията.

„Там, където доскоро наблюдавахме ръст – при храните или при разходите за жилището, индексът е около нулата“, посочи Адриан Николов.

Според него, ефектът вероятно няма да се запази дълго, тъй като няма структурни причини за това.

„Нито има спад на разходите за труд, които биха могли евентуално да се отразят на цените за крайния потребител, нито има много по-ниски цени на енергията, които биха могли да се прехвърлят на крайните цени“, обясни Адриан Николов.

Той добави, че вероятно страната ни ще завърши годината с инфлацията от порядъка на 2%-3%.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05

Отбелязваме сто годишнината от рождението на писателя Цветан Николов

На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов. И до днес почитатели на писателя..

публикувано на 05.02.25 в 14:04