Тази вечер програмата продължава със спектаклите „Dance Macabre. Безсмъртният Танц“ и „Следите“. В петък ще се проведат премиерни прожекции на видеоденс произведения и дискусии с представители на културния сектор. Танцовата платформа Zmina ще запознае широката публика с нови творби на млади и популярни украински хореографи и режисьори.
“Проектът Let the body speak започна след началото на мащабната инвазия на Русия в Украйна през 2022 г.”, казва украинският хореограф Антон Овчинников, който участва в танцовия проект.
“Причина за създаването на този проект е това, че след започването на военните действия, Антон и неговите партньори решават, че трябва да разкажат на света за украинската култура и украинският танц, за да го внесат в другите култури и да го видят и други хора”, обяснява Александра Кирчева, която също е танцьор и помага с превода от украински.
Овчинников разказа, че заедно с другите танцьори, са заснели видеа с украински танци, публикували са ги в канала си в YouTube и вече имат над 100 видеа с техни танци.
Хореографът обясни, че основната задача на този проект е да проследи украинските хореографи - къде се намират и какво правят. Това се налага, защото едно от основните предизвикателства, пред които е изправена украинската общност, е принудителната миграция на много артисти в чужбина.
Въпреки че този въпрос не е толкова належащ за общностите в другите страни, както и в България, въпросът за взаимодействието между артисти, разделени от разстояния, остава актуален за всички.
Украинската танцова платформа представя съвременни произведения, създадени през годините 2023-2024. Всяко от тези произведения изследва границите на съвременния танц, черпейки както от европейските, така и от украинските културни традиции.
Събитието ще завърши с панелна дискусия с участието на украински и европейски артисти, насочена към обмяна на опит в изграждането на силна професионална общност от хореографи и подкрепа на творческите връзки по време на обществени кризи.
Чуйте целия разговор на Боян Бочев в звуковия файл.
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..
Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..