Космополитният и виртуозен китарист Ангел Демирев ще отведе публиката на необикновеното музикално пътешествие „По пътя на китарата“ на 6 ноември, сряда, от 19.00 ч. в Първо студио на БНР. Спътници ще са му Петър Милановна акустична китара и Христо Минчев на контрабас. В изследване на нови цветове и нюанси, тримата музиканти ще разкажат за различните лица на един от най-чувствените инструменти – китарата.
Пиесите в програмата носят различна темпераментност и показват богатата душевност на един от най-талантливите музиканти в България. Публиката в Първо студио на БНР ще чуе авторски композиции на Демирев и вълнуващи интерпретации на мелодии от различни краища на света. Музика, която носи заряда на дълбокото му търсене на красота и духовна хармония, споделена с изключително вдъхновяващи партньори в тази разходка – Петър Миланов и Христо Минчев.
"Упражнявам с китарата в Пловдив – каза по телефона Демирев пред БНР-Радио София. - Вълнувам се, че ще свиря там, където са били музиканти, на които съм се възхищавал и от които съм се учил. Където и с когото да свиря, винаги българският елемент присъства и го прокарвам в изпълненията. Това е нещо, което ние сме длъжни да обгрижваме, интерпретираме, да живеем с него. За 6 ноември сме подготвили сме програма, която има своите художествени качества и достойнства."
Той сподели, че слуша много музика, която „не съдържа електричество“ – стара, симфонична, автентичен фолклор от цял свят.
"Цял живот уча различна музика. Анализирам всичко, което достигне до ушите и сърцето ми. Разбрах, че няма стил. Стилът е външната обвивка на експресията на един музикант – посочи Демирев. И поясни и провокира с въпрос – Означава ли „Обичам те“ на суахили повече от „Обичам те“ на български, на турски или на сръбски? Различните стилове са различните езици. Изразяването е главният фактор. При мен стиловете си сътрудничат. Най-силната характеристика при изкуството е искреността."
Билети в Рекламно-информационния център на БНР (бул. "Драган Цанков" №4) и в мрежата на Ивентим.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..