Теодора Милева е на 18 години от София, но от 3 години живее и учи във Виена, Австрия. Тя беше номинирана за "Будител на годината". Теодора Милева попадна в класацията заради културния мост, който тя самата представлява, свързвайки България и Австрия.
Създател е на първия български подкаст в чужбина ArtPath Podcast, който цели да информира всички за това, което се случва, да ги вдъхновява и да ги прави съпричастни не само в България, но и в цяла Европа, посочва самата тя.
Чрез тази инициатива тя популяризира културни личности и събития от България и чужбина като мост между българските общности, с цел издигане на тяхната културна осведоменост и взаимодействие.
Будното момиче създава и поредица от документални филми с художествен оттенък за български автори, сред които са Димитър Димов и Яна Язова. Филмите ѝ имат за цел да засилят интереса към личността и творчество на писателите.
Лентата ѝ "От-До" пък е едно завръщане към българските корени и автентичния начин на живот на село.
Автор е на проектите Eco Art и Live Green, които засягат ролята на природата в изкуството като своеобразен призив за опазване на околната среда.
Теодора е автор и на материали, отразяващи български инициативи в медии зад граница, онлайн списанието "Melange Bulgaren"- Виена и българската програма по радио "Orange" в Австрия.
Кое е най-важното в това, което правиш?
“Най-важното е то да достига до хората. Нямам предвид само моите връстници или конкретна аудитория, която се интересува само от литература или от култура по някакъв начин, но до всички“, казва тя и подчерта, че не бива да се омаловажава ролята на българите, живеещи в чужбина, които организират множество културни инициативи.
“Особено във Виена има една много силна българска общност. Хора, които наистина са впечатляващи със своя патриотизъм и с дейността си и“, подчертава Теодора Милева.
По какъв критерий избираш кой да бъде във фокуса на твоите изследвания, на твоята работа?
"Зад всеки един мой гост, зад всеки документален филм, се крие много интересна история. Такъв е примерът със Славена Николова - създател на българския литературен клуб във Виена. Бих казала, че в момента, в който видя човека и инициативата, разбирам, че това си заслужава да бъде представено“, посочва тя.
След като завърши училище, намерението на Теодора Милева е да продължи да изучава специалности с хуманитарна насоченост. От една страна, специалност "Романистика“ - Френска и Испанска филология, от друга страна, правни науки - специалност "Международно право", или нещо с тази насоченост.
"Във всеки един момент от житейския път, нещата се случват по различен начин – едно е да направиш филм за Яна Язова на 15 години, друго е този филм да го направиш на 30 години. Искам да изживея всичко това и да не отлагам за бъдещето, да се опитвам да осъществявам целите, които си поставям и идеите, които спонтанно се появяват, да ги реализирам на момента и да работя за тях“, категорична е Теодора Милева.
За новите проекти на Теодора и проблемите на българската култура в нейните очи - чуйте в разговора на Даниел Ненчев.
Двама от култовата група Б.Т.Р. гостуваха в предаването "Добър вечер, София", за да разкажат как протече турнето им из Европа и да съобщят за две предстоящи дати - на юбилейния им концерт “З0 години Б.Т.Р.“ и на премиерата на новата им песен, която вече е факт. За изминалото турне на групата фронтемът на Б.Т.Р Наско разказа, че е минало..
Eксперти, представители на институции и организации от цялата страна участват в Националната младежка конференция „Приобщаващи общества и ролята на младите хора“. Тя се провежда на 31 октомври и 1 ноември 2024 г. в Перник. В рамките на два дни те обсъждат ключови въпроси, свързани с прилагането на Европейската младежка цел №3 „Приобщаващи..
Излезе актуалният календар на официалните празници през 2025 г., пише БГНЕС. Това са официалните празници, които са и неработни дни : 1 януари 2025 – Нова година. 3 март – Ден на Освобождението на България от османско робство. 20 април 2025 – Великден – Възкресение Христово. 1 май – Ден на труда и на международната работническа солидарност. 6..
Удължава се кампанията "Спаси живот в планината", която набира средства за поставянето на автоматични дефибрилатори в 20 високопланински хижи в страната. Целта е да бъдат осигурени животоспасяващи уреди в едни от най-посещаваните хижи в Пирин, Рила, Стара планина, Витоша и Родопите. До момента 10 планински хижи вече са снабдени с автоматични..
Преди да се промени изцяло избирателната система у нас, е необходима промяна на много закони, коментира пред Радио София политическият анализатор Тончо Краевски. По думите му, в момента в България има регистрирани над 100 политически партии. „Няма нищо по-елементарно, надали има някъде толкова лесен режим на създаване на политически партии,..
Денят на народните будители беше отбелязан в новостроящия се православен храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в столичния район "Люлин". Ученици от всички училища на района представиха галерия на открито с портрети и мисли на бележити български будители и есета на тема "Народните будители - вечни и святи". Инициативата е част от кампанията..
Моралът, истината, доброто и красотата в идеалния вариант са синоними, казва медийният експерт и културолог доц. Георги Лозанов, преподавател във ФЖМК и бивш председател на СЕМ. “Истината е, че аз имам малко сложно отношение към идеята за будителството , защото тя предполага, че е останало още от Османския период, че народът е заспал и идват някакви..