Освен автентични родословни дървета, родови истории на фамилии от различни райони на България, в изложбата „Кодове на идентичност“ ще бъдат показани и редки снимки от семейния архив на родствениците на „първото либе“ на Христо Ботев – Мина Горанова. Отделено е място и на колоса на българския театър Сава Огнянов.
Личен повод подтиква гл. ас. д-р Росен Гацин да предложи на ръководството на музея да бъде направена подобна изложба.
„Представяме много родословни дървета, фотографии, родови схеми, истории, много любопитни неща, от които аудиторията ще бъде впечатлена. Това е наука и когато я съчетаваме с изложба, тя трябва да бъде достъпна до публиката, да бъде поднесена на език, който да бъде разбиран и от децата, и от възрастните. Аз имах предварителна подготовка, за да ги представя“, обясни д-р Росен Гацин.
Акцент в изложбата е най-дълго живелият човек по нашите земи, достигнал възраст от 130 години – Йончо Цолов Пеловски.
„Според мен това е и най-дълго живелият човек на света, защото досега 122 г. е рекордът, който държи една французойка. Това лято, по време на теренна експедиция, ние разкрихме паметник, документи и доказателства за човек, който е живял 130 години в България, в едно врачанско село“, посочи гл. ас. д-р Росен Гацин.
През 2025 г. предстои продължение на изложбата.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Темите на днешния "Форум", по които разсъждаваха адв. Мария Петрова и Стоян Панчев, бяха: Бюджет 2025 Реформата в здравеопазването "Спаси София" постави условия (ултиматум), за да остане в управлението на столицата Как социалните медии и платформи повлияха на изборите в САЩ и победата на Тръмп Според адв. Петрова решението..
Авария остави от тази сутрин без парно и топла вода част от центъра на София, кварталите "Банишора", Зона Б-5, Зона Б-19 и част от квартал Зона Б-18, съобщават на сайта си от "Топлофикация-София". Очаква се топлоподаването да бъде възстановено до 8.30 ч. сутринта на 15 ноември. Без топлоподаване заради аварии са също част от абонатите на квартал..
Физическият факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за пореден път отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, деца и родители, студенти и изследователи. Събитието е насрочено за 15 ноември, петък, от 11:00 до 15:30 часа, а сградата..
Акцент върху мисията на доброволеца и философията на доброто поставяме в предаването “Ритъмът на столицата“ в Деня на доброто - 13 ноември. В БНР-Радио София гостува д-р Ясен Цветков от Националната асоциация на доброволците в България (НАДБ). Тази организация обединява всички хора с желание да помагат. Той сподели наблюденията си в..
Социалното министерство предлага премахване на заложения в Кодекса механизъм за определяне на минималната работна заплата в съотношение 50 процента от средната. За това алармира КНСБ в специална позиция. Според синдиката това поставя под въпрос приетата вече от правителството стойност на минималната заплата за 2025-а година в размер на 1077..
Представяме книгата “Джон Атанасов – човекът, който изобрети компютъра“, която се появи на български език. Неин автор е Джейн Смайли. Доколко книгата е важна за българския читател, доколко показва един друг образ на Джон Атанасов, разказа ни човек с ескпертиза по темата - проф. Владимир Гетов при гостуването си в предаването “Радиокафе“...
САЩ са оптимистични по отношение на капиталите. По продуктивност са изпреварили Европа с около 35% . Старият континент е подложен на свръхрегулация и не се стреми към създаване на нов бизнес. Ние сме в капан. Това отбеляза в коментара си пред БНР-Радио София Георги Захариев, основател на Финансова академия . "Европа се превръща в..