Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паразитна гъба помага в борбата с раковите клетки

Паразитната гъба Cordyceps militaris
Снимка: wikimedia.org
Химическият кордицепин, произвеждан от паразитната гъба Cordyceps militaris, може да помогне в борбата с раковите клетки, съобщава FEBS Letters. Откритието е на учени от Факултета по фармация на Университета в Нотингам. 

Анализът показа, че кордицепинът се преобразува вътре в клетката от кордицепин трифосфат, аналог на енергийния носител АТФ. Смята се, че кордицепин трифосфатът влияе върху клетъчния растеж и инхибира процесите, свързани с развитието на рак.

Допълнителни изследвания на кордицепин трифосфат могат да помогнат за създаването на формули, които са насочени специално към раковите клетки, като същевременно щадят здравата тъкан. 
Тези изследвания потвърждават, че кордицепинът има значителен терапевтичен потенциал, което го прави обещаваща основа за създаването на нови лекарства. 

Авторите на изследването подчертават, че също така е важно да се разбере как кордицепинът засяга специфични гени, което ще помогне да се контролира действието му и да се наблюдава ефектът на лекарството в кръвните клетки на пациентите.

Кордицепинът, произвеждан от гъби, които заразяват гъсениците, отдавна се използва в традиционната азиатска медицина и като потенциално средство за лечение на рак. 
Доказано е, че е обещаващ компонент за лечение на различни заболявания, но досега механизмите на неговото въздействие върху раковите клетки бяха слабо познати.

Гъбата се среща и в България - в широколистни и иглолистни гори, горски покрайнини и ливади. Носи името Обикновена рача нóга (Cordyceps militaris) или Обикновен рачи крак. Тя е вид торбеста гъба от род Рача нога, семейство Clavicipitaceae. Първоначално гъбата е описана от Карл Линей през 1753 г. под името Clavaria militaris.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Саманта Харви

Британката Саманта Харви спечели "Букър" с романа си "Orbital"

Британската писателка Саманта Харви спечели тазгодишната литературна награда "Букър" за романа си "Orbital" на церемония в Лондон. "Малък, странен, красив" - така журито определи романа на Саманта Харви, който е само от 136 страници . Това е книга за един "ранен свят", чието действие се развива на Международната космическа станция ...

публикувано на 13.11.24 в 08:25

платена публикация
Само за месец близо 10 000 деца преминаха обучения по пътна безопасност в националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI”

Близо 10 000 ученици от първи до трети клас преминаха обучения за основните правила за пътна безопасност с националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI “. Финалът на кампанията, която стартира в началото на октомври,  беше с открит урок в столичното 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“.В него първокласници придобиха ценни знания от представители..

публикувано на 11.11.24 в 11:40
Бадемите носят много ползи за здравето

Консумацията на бадеми помага за възстановяване на мускулите

Яденето на бадеми може да помогне за намаляване на болката в мускулите след тренировка. Това показва ново проучване, под ръководството на д-р Марк Керн, доктор на науките за хранене в Държавния университет в Сан Диего. Редовното консумиране на 60 гр. калифорнийски бадеми може да подпомогне възстановяването на мускулите, пише БГНЕС. В рамките на..

публикувано на 08.11.24 в 11:13

Кои храни подобряват мозъчните функции

Коя е най-добрата храна, която да консумираме, за да подобрим здравето на мозъка си? Анализ на повече от 180 000 души показва, че съществува пряка връзка между това, което ядем и здравето на мозъка ни. Хората с балансирано хранене имат по-добри мозъчни функции и подобрено психично здраве, пише научното списание Nature.  Кирстен Брукс, специалист по..

публикувано на 01.11.24 в 10:43
Снимка: AP photo/Charlotte Graham-McLay

Скриват спорна скулптура, стояла 5 години върху художествена галерия на Уелингтън

Жителите на новозеландската столица Уелингтън се сбогуват – някои с тъга, а други – с радост, с авангардна скулптура, която предстои да бъде демонтирана и преместена в Австралия, съобщава Асошиейтед прес (АП). Стърчаща на два пръста върху покрива, гигантската скулптура, наречена "Квази",  се извисяваше върху художествена галерия в продължение..

публикувано на 30.10.24 в 17:49
Киселото мляко с овесени ядки се смята за здравословна закуска

Нискомасленото кисело мляко - трябва ли да внимаваме с консумацията му?

Любителите на нискомасленото кисело мляко трябва да внимават, защото мислейки, че се хранят здравословно, може всъщност да си вредят. Това става ясно от думите на професор Тим Спектър - лекар, професор по генетика, цитиран от Mirror. В подкаста ZOE Science and Nutrition , професор Спектър говори с д-р Крис Ван Тулекен за опасностите, които крие..

публикувано на 18.10.24 в 13:18
Аи-Да говори пред Камарата на лордовете в Лондон, 11 октомври 2022 г.

Картина, нарисувана от робот с изкуствен интелект, за първи път отива на търг

Роботът художник Аи-Да, хуманоид с изкуствен интелект, ще бъде първият, чиято картина ще бъде продадена от голяма аукционна къща, съобщиха организаторите, цитирани от Франс прес. Творбата, която ще участва в търг на "Сотби'с" в Лондон следващия месец, представлява "призрачен" портрет на английския математик Алън Тюринг, смятан за един от бащите..

публикувано на 16.10.24 в 10:10