Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството като възможност за обяснение на промяната от 10 ноември 1989 г.

Жерналистката Ани Благова
Снимка: Христина Иванова

"Градски детектив" е документален подкаст за градски истории - архитектура, културна история, митове и легенди. Една от водещите на подкаста е Ана Благова - продуцент, журналист и един от организаторите на инициативата “Стени” на Софийския университет “Св. Климент Охридски” и на “Прочети София”, с което се обръща внимание на факта, че преди 35 години Източна Европа започна да се променя, след падането на Берлинската стена.  

Ани избира изкуството като възможност да третира темата за промяната, дошла на 10 ноември 1989 г. “Научих за изложбата “11.11.1989”. Това е една изложба, състояла се в Благоевград и е втора изложба със сходно име.

Предната се е казвала “11.11.1988”, т.е. датата е избрана абсолютно произволно и както ми каза организаторът на тази изложба Александър Стоицов: “Избрахме го, защото не искахме да имаме традиционно заглавие”, разказва Ани Благова.

Историята на тази изложба става и първи епизод от сериала към подкаста, който също носи името “11.11.1989”. “В тези епизоди сме търсили по-скоро едно усещане как хората са се чувствали в определен момент”, казва тя и обяснява, че това е опит да се обясни т.нар.“перестройка” (преустройството), което Михаил Горбачов, се опитва да направи по това време, като се опита да отвори за някаква форма на демократизъм Съветския съюз.

Есенното издание на инициативата “Литературни срещи” среща столичани с журналиста Михаел Зигер - собственик на опозиционната телевизия “Дождь”, която вече не съществува в Русия, а Зигер живее в Берлин и в САЩ.

“Самото събитие стана съпричастно на първото издание на Фестивала за европейска солидарност под надслов “Стени”, посветено именно на годишнината от падането на стената. Всъщност това е една инициатива, организирана от Културния център на Софийския университет и Центърът за четене и култура.

Този фестивал започна още през октомври с представянето на книга на украинец, историк и изследовател, живеещ в САЩ Серхий Плохий и ще продължи до края на декември, допълни Ана Благова.


Чуйте целия разговор на Даниел Ненчев в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тръмп и Байдън си стигнаха ръцете, но някои още чакат нормалността на политическата сцена

Какви са притесненията около кабинета на втория мандат на Тръмп?

Посочените имена за кабинета на избрания американски президент Доналд Тръмп породиха смесени реакции в обществото , включително и в редиците на неговата републиканска партия. Сред посочените тази седмица имена от новия стар президент са разследван за неправомерно сексуално поведение ( Мат Гейтз ) с предложение да оглави министерството на..

публикувано на 15.11.24 в 15:55
Георги Станоилов

Променяме диабета 2024 - 5km бягане с кауза

Вече седма година, на 16 ноември ще започне маратонът 5kmrun, чиято цел е да обърне внимание на обществото за необходимостта от информираност по отношение на диабета - какви са рисковите фактори за диабет тип 2 и какво можем да направим, за да намалим риска. В рамките на събитието ще бъдат инсталирани шатри в Южен парк, където ще всеки желаещ ще може..

публикувано на 15.11.24 в 15:41
Георги Киряков

Георги Киряков: Политическата криза ще продължи до края на президентския мандат

Политическите сили вече са в процес на пресмятане кога е най-удобно да са следващите предсрочни избори . Най-вероятно целта е те да са през март догодина. Политическата криза ще продължи и ще се задълбочава до края на настоящия президентски мандат . Това становище застъпи в коментара си пред БНР-Радио София политологът Георги..

публикувано на 15.11.24 в 15:15

Мишо Шамара: Свободата е най-важното нещо за мен

Свободата е най-важното нещо за мен и това дали си богат и известен няма такова значение, казва Михаил Михайлов - по известен като Мишо Шамара , който през последните години живее в САЩ и работи като шофьор, но продължава да се занимава и с музика, заедно със сина си. Според рапъра в момента човечеството е във фаза, когато прави по-скоро сериозна..

публикувано на 15.11.24 в 14:07

Въвежда се временна организация на движение в част от район "Подуяне"

Въвежда се временна организация на движението в част от район "Подуяне", съобщи кметът Кристиян Христов. Заради строителството на метрото, от 7.30 часа на 16 ноември 2024 г. (събота) се променя движението на кръстовището на бул. "Владимир Вазов" и ул. "Поп Грую". Автомобилното движение в посока центъра ще бъде пренасочено от южното платно в..

публикувано на 15.11.24 в 14:01

Разделят ни стени от информационни балони, в които сме се потопили

Темата за стените и падането на Берлинската стена преди 35 години, коментира в предаването "Радиокафе" и Орлин Милчев - Atila , който е режисьор, музикант, създател и водещ на подкаста “2 и 200”.  “Стените, които ни разделят в момента са по-скоро стени от нули и единици. Те са стени от информационни балони, в които сме се потопили , издигаме си..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

"Киномания" – обществените теми, които се адресират през киноизкуството

Фестивалът "Киномания" вече започна и ще продължи до 1 декември. Кои са темите и дебатите, които създателите на филмите адресират през киноизкуството е темата, която обсъдихме в "Радиокафе". За съжаление понякога изкуството се използва и от недоброжелатели, които се опитват да изкарат нечестни пари на гърба на създателите на "Киномания". Пред Радио..

публикувано на 15.11.24 в 12:38