В предаването "Радиокафе“ обръщаме поглед към зеленото богатство на София и на страната ни, което понякога считаме за даденост и не съумяваме да оценим.
С тази цел е създаден и конкурсът “Дърво с корен“ на фондация “Екообщност“, който всяка година призовава да номинираме дървета, свързани с родовата ни история, с разкази на по-възрастни хора и с наши лични спомени включително, свързани с мястото, в което сме се родили, където живеем, работим или просто посещаваме по-често. Така от 2010 година насам са номинирани най-различни по вид и възраст дървета.
В предаването “Радиокафе“ гостува Любомира Колчева, председател на фондация “Екообщност“ и арборист, за да разкаже за тазгодишните номинации на конкурса “Дърво с корен“, според които ще бъде избрано най-забележителното дърво с история.
“Миналата година имахме една пауза в провеждането на конкурса по вътрешно-организационни причини и за тази година сега предстои да обявим конкурса. Предвид наближаващите коледни и новогодишни празници, предвиждаме около месец и половина време за изпращане и споделяне на предложения от хора, които биха искали да участват с дърво, което ще номинират, след което нашето жури ще прегледа всички предложения“, съобщи тя.
Освен това, журито ще определи 10-те номинации с най-интересни истории, сред които се надяваме отново да има вековни, които да участват в раздела “Вековните дървета говорят“.
Категориите в конкурса основно са три, най-голямата от които е “Дърво с корен“. Във "Вековните дървета говорят" участват дървета над 100 години, за които е известна някаква история, свързана с историческото минало или с мястото, откъдето е дървото.
"Млад природолюбител“ е третата категория, за която екипът на фондацията обмисля със своите съмишленици по темата “Градска среда и дървета“ да поканят експерти в грижата и отглеждането на зелената система на града.
“Решили сме да пуснем една категория, в която да поканим общини или граждани да дадат предложения, като изпратят снимка и разказ за дървета, за които те преценяват, че се полагат много качествени грижи“, поясни Любомира Колчева.
Арбористите извършват оглед и оценка на дървото и дават препоръки какво би могло да се направи за правилното му отглеждане.
В конкурса се набляга по важност не толкова на състезателния характер, а на ценността на традицията, историята, с която е свързан дървесния вид.
Предстои всеки да може да гласува на платформата на фондация "Екообщност“.
“Призоваваме хората да си помислят, да се огледат и да си направят снимки на дърветата, които да подготвят и да ни ги изпратя като номинации. След като ги получим, нашето жури се събира и излъчва десет от тях – с истории и снимки на дърветата, разказ къде се намират и каква е възрастта им. Едва тогава следва гласуването, което протича в рамките на около месец“, подчерта Любомира Колчева.
Повече за типа и начина на гласуване и още интересни аспекти, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..