Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката".
Оператор на филма е Камен Розов. Росица Лазарова е и продуцент, а Иво Иванов - журналист в Радио България, е сценарист.
"Лекцията ми е по повод гостуването на филм, който заслужава респект. Той е професионално направен, исторически достоверен и коректен. Разказва за българската общност през Средновековието в Италия. Тя е голяма, колоритна, добре интегрирана. Хората се потомци на средновековните българи там – една тема, която доскоро беше сравнително неизвестна", отбеляза пред БНР-Радио София доц. Чобанов.
И лекцията и филмът са научнопопулярни, но са създадени на базиран на научни знания.
Историкът ще представи нови доказателства, че в Северна Италия е имало не една, а няколко български вълни на заселвания, станали по различни поводи и обстоятелства.
"Става дума за процеси, довели до съществена промяна в етническия облик на Северна Италия, която в ранното Средновековие всъщност заменя своето антично население с ново, което включва и нашите мили прадеди", уточни Чобанов.
По думите му, у нас, за съжаление няма открито нито едно погребение на наш езически владетел. В Италия обаче е намерен некропол, който има вероятност да е на български владетел, а защо не и на самия Алцек.
В последните 10-ина години се появи нова дисциплина, която е в помощ на историческото знание - палеогенетиката. Чрез ДНК анализ можем да получим допълнителни данни за индивиди, намерени на различни археологически проучвания, изтъкна с оптимизъм в гласа си доц. Чобанов.
И допълни: "Вече са събрани достатъчно доказателства за информацията от историческите извори – осезаемото българско присъствие в ранносредновековна Италия.
Учебните програми по история е добре да бъде актуализирани с по-новите сведения за българите и водачите им в Италия.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..