Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите

Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента "My Dear", а трето – група "Тлен" с песента "Уста".

Представителите на "Музикаутор" връчиха специална награда на Анна-Мария Въртовска (Annie V) за песента "You".

"За мен беше чест да бъда на една сцена с толкова много млади и талантливи изпълнители и автори. Най-хубавото на този конкурс беше, че нашето общество се събра на едно място. Контактите и приятелствата са много и ще продължат, както и хоризонтите за творчество", каза пред БНР-Радио София Annie V.

Тя сподели впечатления от колегите си в конкурса и допълни: "Трябва да сме щастливи, че "Музикаутор" организират и провеждат това нещо всяка година. Трябва да се обичаме и да подкрепяме работата на колегите ни".

Ани разказа още за предстоящите ѝ записи, колаборации и концерти.

Васил Гюров ("Кале", "Ревю") е известен радетел този конкурс да е жив. В радиоефира той припомни, че е съществувал от 70-те до 90-те години на миналия век. Организиран е от българския композитор Панайот Славчев (светла му памет) и в него изгряват звездите на поколения творци от различни жанрове, сред които Кирил Маричков и „Щурците“, Георги Минчев, Михаил Белчев, Борис Годжунов, Васил Найденов, Стенли, Милена Славова, "Ревю", "Ахат", "Атлас" и други.

"Средната възраст на участниците е около 20 години. Има и 14-годишни. Прави впечатление енергията им. Трябва ние, по-възрастните, както и организации и институции да ги подкрепяме", изтъкна Гюров.

Тази година от 67 кандидати журито е допуснало за участие 50-ина. Нивото постепенно се покачва, констатира още композиторът на емблематичната песен "Директор на водопад" (от края на 80-те години).

Илин Папазян-Ninio - отличен за парчето си "No Way Home" от Българска музикална асоциация (БМА), също разказа пред слушателите за творческите си постижения, търсения и ангажименти. Той също готви следващ албум.

Чуйте разговора на Лили Големинова и Боян Бочев.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50