“Опитахме се да разкажем повече за домашното насилие през прогнозата за времето, защото всеки ден, преди да излезем от вкъщи гледаме прогнозата, за да знаем дали да си вземем чадър или да си вземем шапка. Ако следим за знаците на времето, защо да не следим какъв е климатът в нашия дом”, коментира Сабина Иванова. Знаците, по които ние се подготвяме за лошо време навън, са също толкова разпознаваеми и вкъщи. Ако усетим знак, че се влошава обстановката в нашия дом, можем да го разпознаем и да знаем, че имаме нужда от помощ и подкрепа", допълва Лора Радкова.
Само до септември подадените през телефон 112 сигнали са над 40 хил., към тях не са включени сигналите, които са подадени към специализираните организации, а има две такива. Очакванията са до края на годината тези сигнали да надминат 50 хил., а реалната бройка (на домашното насилие, което включва и неподадените сигнали) вероятно е към 150 хил. Заедно с пернишката организация “Пулс” (които от 20 години се занимават с домашно насилие), двете момичета обръщат внимание на първите сигнали, които показват, че става дума за насилие във връзката.
Сигнали за това, че става дума за насилник (мъж или жена) е грубото отношение с околните хора, както и хората, които го обкръжават, сигнал може да бъде дори и прекаленото внимание към партньора, а също и рязката смяна в настроенията, както и прекалено силните обещания, които могат да се дават в началото на връзката. Всъщност тези сигнали, сами по себе си, са характерни за началото на почти всяка връзка, при насилниците обаче тези хубави моменти се редуват с лоши. В момента в страната ни има 12 центъра за защита на жените, претърпели домашно насилие, а по европейски стандарти те трябва да бъдат поне 28.
“Мен винаги са ме вълнували теми, свързани с някаква социална несправедливост и смятам, че за да бъдем общество, което върви напред, трябва да имаме усещане за сигурност. Мисля, че това е базисно за всеки човек, както всеки заслужава да израстне в едно сплотено и хубаво семейство, защото това те прави продуктивен и градивен”, коментира Събина Иванова.
Целта на проект “Код синьо” е превенцията, защото насилието, отгледано в една среда, действа на децата в тази среда. "За съжаление повечето случаи, в които се е стигнало до обаждане към 112 или някоя от организациите, почти всички хора са с деца, които са станали преки или непреки свидетели на това и в един момент развиват психологически травми, които след това пренасят в собствените си семейства, когато пораснат. Това е един непрестанен процес, и когато работим като общество за промяната на тази тенденция, тогава можем да говорим за превенция", допълва Лора Радкова.
Чуйте целия разговор на Даниел Ненчев в звуковия файл.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..