Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Код Синьо" - какъв е климатът в нашия дом?

Лора Радкова и Сабина Иванова
Снимка: Даниел Ненчев

Лора Радкова и Сабина Иванова са авторките на проект "Код синьо". Това са историите на пет жени и един мъж, преживели домашно насилие. 
Идеята за „Код синьо“ се заражда преди две години, тогава създателите са имали желанието да разкажат за сериозния проблем, свързан с домашното насилие. Те са подходили по начин, който ще привлече вниманието на аудиторията - чрез прогнозата за времето, за това и проектът е наречен „Код синьо за цялата страна“.


“Опитахме се да разкажем повече за домашното насилие през прогнозата за времето, защото всеки ден, преди да излезем от вкъщи гледаме прогнозата, за да знаем дали да си вземем чадър или да си вземем шапка. Ако следим за знаците на времето, защо да не следим какъв е климатът в нашия дом”, коментира Сабина Иванова. Знаците, по които ние се подготвяме за лошо време навън, са също толкова разпознаваеми и вкъщи. Ако усетим знак, че се влошава обстановката в нашия дом, можем да го разпознаем и да знаем, че имаме нужда от помощ и подкрепа", допълва Лора Радкова. 

Само до септември подадените през телефон 112 сигнали са над 40 хил., към тях не са включени сигналите, които са подадени към специализираните организации, а има две такива. Очакванията са до края на годината тези сигнали да надминат 50 хил., а реалната бройка (на домашното насилие, което включва и неподадените сигнали) вероятно е към 150 хил. Заедно с пернишката организация “Пулс” (които от 20 години се занимават с домашно насилие), двете момичета обръщат внимание на първите сигнали, които показват, че става дума за насилие във връзката.

Сигнали за това, че става дума за насилник (мъж или жена) е грубото отношение с околните хора, както и хората, които го обкръжават, сигнал може да бъде дори и прекаленото внимание към партньора, а също и рязката смяна в настроенията, както и прекалено силните обещания, които могат да се дават в началото на връзката. Всъщност тези сигнали, сами по себе си, са характерни за началото на почти всяка връзка, при насилниците обаче тези хубави моменти се редуват с лоши. В момента в страната ни има 12 центъра за защита на жените, претърпели домашно насилие, а по европейски стандарти те трябва да бъдат поне 28.

“Мен винаги са ме вълнували теми, свързани с някаква социална несправедливост и смятам, че за да бъдем общество, което върви напред, трябва да имаме усещане за сигурност. Мисля, че това е базисно за всеки човек, както всеки заслужава да израстне в едно сплотено и хубаво семейство, защото това те прави продуктивен и градивен”, коментира Събина Иванова.   

Целта на проект “Код синьо” е превенцията, защото насилието, отгледано в една среда, действа на децата в тази среда. "За съжаление повечето случаи, в които се е стигнало до обаждане към 112 или някоя от организациите, почти всички хора са с деца, които са станали преки или непреки свидетели на това и в един момент развиват психологически травми, които след това пренасят в собствените си семейства, когато пораснат. Това е един непрестанен процес, и когато работим като общество за промяната на тази тенденция, тогава можем да говорим за превенция", допълва Лора Радкова.

Чуйте целия разговор на Даниел Ненчев в звуковия файл

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 29.11.24: За хората не е важно кой ще оглави НС, а да живеят по-добре

Седмичният маратон на Георги Вулджев и Едуард Папазян се финализира със своеобразен преговор на случилото се, но и с нови посоки на разсъжденията. А темите бяха: Днешните особеностите при поредния неуспешен опит депутатите да изберат председател на Народното събрание и налагащите се изводи. Избраните в парламента мислят за себе си,..

публикувано на 29.11.24 в 18:15
VenZy  и Натали Ангелова

"Играеш нечестно" - общ проект на VenZy и Натали Ангелова

VenZy и Натали Ангелова представиха нова обща песен “Играеш нечестно“. За нея те разказаха при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. Двамата са автори на музиката и текста, а аранжиментът е на Димитър Лефтеров.  Творческият процес на парчето е дълъг, снимачният период протича интересно и забавно с обмяна на много идеи...

публикувано на 29.11.24 в 17:37

Премиера в Младежкия театър на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев

Яна Титова се завръща в Младежкия театър „Николай Бинев“ този път като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев. Вече добре позната като режисьор на филмите „Доза щастие“ и „Диада“, както и на сериалите „Откраднат живот“, „Татковци“, „Лъжите в нас“ и „Съни Бийч“ - сега Яна Титова влиза и в ролята на театрален режисьор. В пиесата „Лисабон“ са..

публикувано на 29.11.24 в 16:25
Доналд Тръмп

Посоката на кабинета Тръмп 2: промяна или разруха?

Доналд Тръмп посочи имена за всички постове в кабинета за втория си мандат като президент на САЩ. След бързо обявения списък, каква би била посоката? До каква степен, въз основа на избора, Тръмп възнамерява да изпълни реториката си за съществена промяна във Вашингтон? Голямата победа на изборите му дава мандат от мнозинството, но всъщност..

публикувано на 29.11.24 в 16:15
Мария Бояджиева - Тони Карабашев.

Хахаха Импротеатър създадоха нов формат "Наобратно". Предстои трупата да отбележи своите 15 години

Тони Карабашев се занимава с импровизационен театър от много време. "Хахаха Импро театър", с когото е свързана работата му, е първата група в тази сфера, която стартира преди 15 години. Характерно за импротеатъра е, че в него няма предварителен сценарий, а всичко се импровизира на момента по предложения взети от публиката. Наскоро "ХахахаИмпро"..

публикувано на 29.11.24 в 16:02
Братята Петър и Невелин Вълчеви

"И това е за тази коледа" - филм за живота вместо смъртта

Един от акцентите на Киномания тази година е българският филм "И това е за тази коледа" - филм за живота вместо смъртта. Негови автори са Петър Вълчев, Невелин Вълчев, а във филма участва Любомир Бъчваров. Двамата братя са носители на наградата Master of art с друг техен късометражен филм “Монолог в антракта”. Идеята за филма идва от една..

публикувано на 29.11.24 в 15:54

19-тото издание на "Дни на предизвикателствата" ще представи поетичната страна на планината

Алпинисти, скиори, приключенци, еко активисти и ценители на природата и хубавото кино отново ще си дадат среща в началото на зимния сезон. Това ще се случи на 19-тото издание на "Дни на предизвикателствата", на което в рамките на три дни (или по-скоро следобеди и вечери), от 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще бъдат представени емблематични филми за..

публикувано на 29.11.24 в 15:31