Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радослав Илиев: Бузлуджа е световна дестинация, да използваме потенциала ѝ

| Интервю
Снимки: Визия за Бузлуджа

На референдума, който беше проведен на 17 ноември в община Казанлък, не достигнаха гласовете (40%), за да се вземе под внимание резултатът (гласуваха само 14 на сто), но от Фондация "Проект Бузлуджа" виждат и нещо позитивно.

На въпроса "Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?" около 12 хиляди жители не само изразиха мнението си, но близо 100% са отговорили с Да.

"Продължаваме да работим по проект с европейско финансиране за събиране на истории на участници в построяването. Комуникираме и с местни институции в Казанлък и Стара Загора. Много е важно да се състави и приеме механизъм за управлението и експлоатирането на мястото – коментира пред БНР-Радио София Радослав Илиев от екипа на фондацията.

Организацията е създала видео с конкретна Визия за Бузлуджа, създадена от екипа на световноизвестния проф. Уве Брюкнер.

Радослав Илиев Снимка: Христина Иванова

Илиев обясни, че в момента достъпът до обекта е контролиран. През лятото се проведе фестивалът "Оупън Бузлуджа" в серията събития, чиято цел е обживяване на мястото и преформулиране на отношението към него.

В дискусиите и работата по "чинията" досега са били привлечени около стотина души - експерти с опит от 5 държави.

"Трябва да се изработи форма за управление на този тип наследство. Не може да действаме с традиционните калъпи. Трябва да канализираме и използваме огромния потенциала. Интересната от архитектурна гледна точка сграда може да бъде преизползвана за културни и туристически цели. От това полза ще има целият регион", категоричен е Радослав Илиев.

По думите му, при изработването на Визията е приложен холистичен подход, включени са всякакви експерти и специалисти. Те са реализирали една хипотеза, предложение.

Проф. Уве Брюкнер - флагманът на визията, е учен, но и бизнесмен. Той има творчески и научен интерес, дори личен.

"Вероятно той не е живковист, а вижда потенциала. Сегашното състояние на паметника е резултат на липса на отношение от органите, но и на обществената реакция. Важното е да не се повтарят грешките", коментира още Илиев.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04