В инициативата децата ще могат сами да омесят коледен хляб или да изработят сурвачки. Ще разберат какви са били обичаите при почитането на Коледа, кога и как елхата и украсата стават част от коледното настроение, и какви са гаданията на Сурва.
"Темата за коледните традиции в Националния етнографски музей я застъпваме по две линии. Проведохме редица изнесени уроци и семинари в училища по линия на фондация "Образование с наука". От друга страната другата седмица започват традиционните Коледни образователни ателиета", обясни Боянова.
Децата ще научат и кога Нова година става част от празнуването, а ателиетата са подходящи за деца от всички възрасти. Продължителността на заниманията е 60 мин.
"Ще разгледаме и Сурва, защото това е един цялостен празничен цикъл от Игнажден до 6 януари – Йордановден. Групите вече са почти запълнени, има последни места за деца с родители. Ателиетата, които сме заложили са от една страна за обреден хляб като ще възпроизвеждаме украса върху коледни обредни хлябове. Децата ще могат да гледат модели и всяко дете собственоръчно да украси хлебче. Печем ги на място и децата могат да си ги хапнат. Изработваме и сурвачки, съпроводено с разказ за символиката на сурвачката", посочи Мария Боянова.
Съвместно с Националната галерия, Националният етнографски музей за първи път организира събитието "Коледа в двореца. Пътуване във времето". То е еднократно и ще се състои на 10 декември, от 18.00 часа.
На специална беседа, водена от Жанет Митева от Националната галерия и Тотьо Христов от Националния етнографски музей, посетителите ще научат подробности за историята на бившия царски дворец и празнуването на първата модерна Коледа в България.
"За първи път се отварят двете крила на двореца, с цел разглеждането му в цялост и с цел беседа за функциите на отделните помещения, историята на сградата и живота на царското семейство в нея. В балната зала са се провеждали традиционни коледни балове. По всяка вероятност там е украсена първата коледна елха в България", каза Мария Боянова.
Местата за участие в събитието са ограничени.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В края на миналата седмица Столичната община въведе мярката Зелен билет, с който срещу 1 лев всеки може да пътува неограничено целия ден с градския транспорт в София. Въвеждането на Зеления билет важеше за четвъртък и петък, когато стойностите на фини прахови частици във въздуха бяха нормализирани. Именно затова голяма част от столичани..
В подлеза на бул. "Цариградско шосе“, при бившия хотел "Плиска“, вече е факт първата водеща (тактилна) линия за незрящи. Идеята идва от Виктор Асенов, който е със 100% вродена слепота и от години се бори за по-безопасна среда за хората като него. Инициативата подема кметът на район "Слатина“ Георги Илиев, а проектът е осъществен с..
През следващото денонощие метеорологичната обстановка в южната половина от страната ще остане усложнена. С временни прекъсвания снеговалежите ще продължат, като значителни ще бъдат в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби - в Предбалкана, съобщиха от НИМХ. Без валежи ще бъде в Дунавската равнина. Вятърът ще се ориентира от североизток - ще е..
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...