През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава.
Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия. (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.)
Според анализаторите поскъпването се дължи и на геополитически фактори като прекъсването на корабоплаването в Червено море, потенциалните мита на САЩ, военните конфликти на планетата, бъдещия регламент на Европейския съюз относно обезлесяването.
Друг голям производител на кафе – Виетнам (на сорт робуста), беше засегнат от силни тайфуни.
Факти
- Международната организация по кафето (ICO), междуправителствен орган, съставен от страните износителки и вносителки на кафе, съобщи, че цените са скочили с близо 20% през третото тримесечие на 2024 г., достигайки най-високите си нива от почти 10 години.
- По данни на германската компания за потребителски данни Statista европейците консумират около 3,2 млн. метрични тона кафе годишно, което представлява почти 33% от общото потребление на кафе в света.
"От факторите, които влияят на добива и производството, а оттам и за по-високите цени, на първо място бих поставил климатичните промени - коментира пред БНР-Радио София Николай Григоров, съосновател и съпредседател на Кафе асоциация България(КАБ). - Освен това транспортът поскъпна, защото се налага да се заобикаля цяла Африка. Очакват се и регламенти по Зелената сделка на ЕС - ще се изискват удостоверения, че кафето не е свързано с обезлесяване или деградация на горите."
Експертът обясни, че поскъпване се натрупва дори от това, че някои вносители искат да се запасят преди очаквано поскъпване, а престоят на контейнерите също струва пари.
Според Григоров, добрата прогноза би звучала така: "Цената на кафето ще остане висока, но няма да се покачва".
Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..