Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предколедни истории, вдъхновени от коледния дух на "Sofia Christmas Fest"

Десислава Хинчовска от Ротари клуб София-сити разказа за една кауза на доброто
Снимка: Роман Михайлов

Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest.

Първа се включи Михаела Пехливанова, която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest, направи уточнението, че на 24 декември, в навечерието на Бъдни вечер, базарът ще работи до 16 часа,  а в останалите дни е действащо обичайното работно време от 11 до 22 часа.

"В подготвената програма всеки петък, събота и неделя участват различни изпълнители и предоставяме нашата сцена за изява на детски вокални школи, а коледният концерт засега остава изненада", съобщи тя.

Интересен факт, върху който акцентира разговорът със събеседничката е, че фестивални базари от този тип отдавна са завоювали своето място в Европа, че дори и сред страните от бившия Източен блок, ние също имаме своето място на тази европейска карта.

"Нека не го категоризираме като коледен базар, а фестивал, макар във фестивала да има и базар, и различни атракциони за децата - въртележка, виенско колело, файтон, който идва специално от Дания, бил е управляван от два коня – Буцифал и Арес, и е едно от най-предпочитаните места за снимки", поясни Пехливанова. 

В сърцето на фестивала се намира Арт базарът, който представя и предлага ръчно изработени продукти. Там ще откриете и един от малкото производители на ръчно направени играчки, рисувани от декоратор, който може да направи рисунка по ваше желание

Ще ни зарадват и изкусителните ястия от цял свят, помислено е дори за хората, които спазват коледните пости, увери Михаела Пехливанова. От разговора с нея ще разберете кои са най-впечатляващите коледни базари в света.

В благотворителната кампания "От дете на дете – Стани таен дядо Коледа" деца подаряват подаръци на техни връстници в неравностойно положение. За нея разказа Десислава Хинчовска – елект президент на Ротари клуб София-сити. Кампанията се осъществява за втора поредна година на територията на коледния фестивал на София пред НДК, в къщичката на Ротари. 

Как да се включите в каузата? - като доведете на място своето дете, за да стане то таен дядо Коледа – като донесе нов подарък, опаковано лакомство и като нарисува картички с послание, обясни Хинчовска.

"Тук сме до 22 декември, къщичката вече се напълни доста, което разбира се, много ни радва. Инициативата е насочена изцяло към децата и има две основни цели – да помогнем на деца в нужда от социално слаби семейства да получат подарък за Коледа, а другата е да възпитаме доброто в нашите деца и да ги научим да помагат от ранна детска възраст", изтъкна тя. 

"С Виолина Костова вече развихме инициативата и десетки Ротари клубове от страната даряват от сърце своето време като доброволци. Заедно събираме тези подаръци всяка вечер от 18 до 21 часа в Къщичката на Ротари, а в събота и неделя от 12 до 21 часа.  Чуйте още подробности.

Коледното чудно "Таяки" е всъщност традиционен японски десерт, но не само коледен, а целогодишен. Името му идва от вид японска риба – таи. Японците смятат, че тази риба им носи късмет и благополучие. И когато ядеш редовно таяки, получаваш повече късмет.

Пълнежът на традиционното таяки се прави от червен сладък боб, здравословен и изключително богат на протеин. Таяки се приготвя от над 100 години, историята му можем да свържем с традицията за българския шаран, разказва Теодора.

Разбрахме и какво е чуруз (да не се бърка с чироз) - испански традиционен десерт, наподобяващ българската тулумбичка.
За технологията на  приготвяне ни разказа Ади.

Паулина разказа за изящни ръчно направени коледни играчки, които са част от стара немска традиция, отпреди 300 години.

Паулина и нейния баща възраждат стара немска традиция за хендмейд играчки

Традиция, която тя и нейният баща решават да възродят. 

Можете да видите тази уникална продукция, като посетите Sofia Christmast Fest, а за да се вдъхновите час по-скоро да го направите, чуйте още от предколедните истории, за да научите и каква е тайната на хубавото греяно вино. След като я разберете, със сигурност ще искате да го опитате... 

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04