Клуж е и истински шампион по привличане на европейски средства и тяхното видимо смислено усвояване.
Кмет на града е Емил Бок, който освен всичко останало, е бил и премиер на Румъния в периода 2008 – 2012, издигнат от Демократичната либерална партия. Той е и дългогодишен член на делегацията на Румъния в Европейския комитет на регионите. Става кмет на Клуж за първи път през 2004, побеждавайки на втори тур досегашния градоначалник. През 2012 се връща в местната политика и отново става кмет на Клуж – Напока. И така до днес.
Разговорът ни започва от София – „за мен това е един прекрасен европейски град, с голям потенциал, в който самите хора като знания и професионализъм са много ценен капитал с европейски измерения“.
И продължаваме с това как Клуж успява да задържи младите хора и да се развива. Ето какво разказа специално за Радио София Емил Бок.
„Първо имахме визията, после изградихме стратегията и след това – план за действие. Искахме Клуж да предлага най-добро качество на живот в цяла Румъния и да задържим хората в града. Оттам започнахме – да предоставим на гражданите причини да останат, да имаме най-доброто образование, най-добрата възможна здравна система, най-добрата инфраструктура, най-доброто управление за хората в Клуж – Напока. Такава беше визията ни. Следваше въпросът КАК? Ние сме добри в образованието и в иновациите. Вече не сме силни в тежката индустрия, както беше по времето на комунизма. Имаме обаче 10 университета – държавни и частни и затова решихме, че икономика, базирана на знанието е основният двигател за развитието на града. Скоро имахме най-много IT специалисти на глава от населението в цяла Европа, защото изградихме политики и инициативи за привличане на млади хора, които да живеят в Клуж и да работят в нашия иновационен хъб. И сега този хъб е ключов за Източна и Централна Европа“.
„Използвахме най-вече средства от ЕС. Клуж е на първо място в Румъния по привличане на европейски фондове - по различни програми и в различни аспекти. Казахме на жителите на Клуж така – за всяко евро, което вие плащате, ние ще привлечем 4 от европейски фондове. Така че беше екипна работа – как да използваме средства от Европейския социален фонд за подобряване на качеството на живот в нашия град, да го модернизираме, да предоставим на хората свободата да останат.
„Ние успяхме да запазим броя на нашите жители и даже да увеличим населението в нашия град, който е вторият най-голям в Румъния. Успяхме, защото дадохме на хората причини да останат. Ако се фокусираш върху това, от което те имат нужда и започнеш от добрите заплати – и тук изследванията и иновациите се оказаха правилния поход, и продължиш с качеството на живот – добро образование за децата на жителите на града, добри детски градини, добро здравеопазване, инфраструктура, управление близо до хората, добра атмосфера, добър vibe – ако постигнеш това, хората ще изберат да останат. Трябваше да избираме между еднопосочен билет за Европа или такъв с отиване и връщане“.
„Всичко това не става за една нощ. Трябва да следваш плана си в продължение на много години и да работиш всеки ден в правилната посока, да запазиш екипа си, да въвлечеш гражданите в процеса и да имаш еднакво справедливо отношение към всички. Не трябва да забравяш, че като кмет ти не си им шеф, ти си по-скоро медиатор, този, който вижда кое е добро за града и го пази“.
„Кохезионните фондове изиграха силна роля в нашия план – половината от инвестициите в Клуж идват от европейски фондове. Без европейските средства нямаше как да си позволим да имаме най-добрите детски градини, най-добрите болници, най-добрите пътища, най-хубавите паркове, най-добрия обществен транспорт, в момента изграждаме и метро“, каза Емил Бок.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: European Committee of the Regions и Лили ГолеминоваВ средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...