Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на града Емил Бок пред Радио София

Румънският град Клуж – шампион по привличане на европейски средства

За всяко евро, дадено от гражданите, се привличат 4 от ЕС

Снимка: European Committee of the Regions

Историческата столица на Трансилвания, вторият по население град в Румъния, дом на 10 университета, включително и на най-големия в страната. Клуж – Напока, както е пълното му име, е на 320 километра от Букурещ, но и на сходно разстояние от още две столици – Белград и Будапеща. В Клуж можете да видите една от най-големите готически катедрали в Румъния, но и първият музей по спелеология в света.

Клуж е и истински шампион по привличане на европейски средства и тяхното видимо смислено усвояване.

Кмет на града е Емил Бок, който освен всичко останало, е бил и премиер на Румъния в периода 2008 – 2012, издигнат от Демократичната либерална партия. Той е и дългогодишен член на делегацията на Румъния в Европейския комитет на регионите. Става кмет на Клуж за първи път през 2004, побеждавайки на втори тур досегашния градоначалник. През 2012 се връща в местната политика и отново става кмет на Клуж – Напока. И така до днес.


Разговорът ни започва от София – „за мен това е един прекрасен европейски град, с голям потенциал, в който самите хора като знания и професионализъм са много ценен капитал с европейски измерения“.

И продължаваме с това как Клуж успява да задържи младите хора и да се развива. Ето какво разказа специално за Радио София Емил Бок.

„Първо имахме визията, после изградихме стратегията и след това – план за действие.  Искахме Клуж да предлага най-добро качество на живот в цяла Румъния и да задържим хората в града. Оттам започнахме – да предоставим на гражданите причини да останат, да имаме най-доброто образование, най-добрата възможна здравна система, най-добрата инфраструктура, най-доброто управление за хората в Клуж – Напока. Такава беше визията ни. Следваше въпросът КАК? Ние сме добри в образованието и в иновациите. Вече не сме силни в тежката индустрия, както беше по времето на комунизма. Имаме обаче 10 университета – държавни и частни и затова решихме, че икономика, базирана на знанието е основният двигател за развитието на града. Скоро имахме най-много IT специалисти на глава от населението в цяла Европа, защото изградихме политики и инициативи за привличане на млади хора, които да живеят в Клуж и да работят в нашия иновационен хъб. И сега този хъб е ключов за Източна и Централна Европа“.

„Използвахме най-вече средства от ЕС. Клуж е на първо място в Румъния по привличане на европейски фондове -  по различни програми и в различни аспекти. Казахме на жителите на Клуж така – за всяко евро, което вие плащате, ние ще привлечем 4 от европейски фондове. Така че беше екипна работа – как да използваме средства от Европейския социален фонд за подобряване на качеството на живот в нашия град, да го модернизираме, да предоставим на хората свободата да останат.

„Ние успяхме да запазим броя на нашите жители и даже да увеличим населението в нашия град, който е вторият най-голям в Румъния. Успяхме, защото дадохме на хората причини да останат. Ако се фокусираш върху това, от което те имат нужда и започнеш от добрите заплати – и тук изследванията и иновациите се оказаха правилния поход, и продължиш с качеството на живот – добро образование за децата на жителите на града, добри детски градини, добро здравеопазване, инфраструктура, управление близо до хората, добра атмосфера, добър vibe – ако постигнеш това, хората ще изберат да останат. Трябваше да избираме между еднопосочен билет за Европа или такъв с отиване и връщане“.

„Всичко това не става за една нощ. Трябва да следваш плана си в продължение на много години и да работиш всеки ден в правилната посока, да запазиш екипа си, да въвлечеш гражданите в процеса и да имаш еднакво справедливо отношение към всички. Не трябва да забравяш, че като кмет ти не си им шеф, ти си по-скоро медиатор, този, който вижда кое е добро за града и го пази“.

„Кохезионните фондове изиграха силна роля в нашия план – половината от инвестициите в Клуж идват от европейски фондове. Без европейските средства нямаше как да си позволим да имаме най-добрите детски градини, най-добрите болници, най-добрите пътища, най-хубавите паркове, най-добрия обществен транспорт, в момента изграждаме и метро“, каза Емил Бок.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: European Committee of the Regions и Лили Големинова

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Район Панчарево е с най-активна дейност по програмата за граждански бюджети

Кметът на "Панчарево" обяви официалното класиране на трите проекта за района, които спечелиха и ще бъдат реализирани по програмата “Граждански бюджет на София - София избира”. Проектите са на обща стойност 200 000 лева. Хората в района са проявили най-голяма активност при определяне на водещите проекти.  “Наистина нашият район се открои като..

публикувано на 14.01.25 в 09:18

Днес е кулминацията на ромската нова година - Банго Васил

Над 200 хиляди български граждани от ромски произход посрещат ромската Нова година. Празникът се нарича Васильовден или Банго Васил и се празнува от повечето ромски общности в България. По традиция празненствата преминават в три дни - започнаха още в неделя вечерта, продължават в понеделник, а днес, 14 януари, е кулминацията им.  Банго Васил, Банго..

публикувано на 14.01.25 в 08:32

От север облачността ще се разкъсва и намалява

През днешния ден от север облачността ще се разкъсва и намалява, в Северна България до предимно слънчево. По-значителна ще се задържи над Югоизточна България и Родопите, където на отделни места ще превалява слаб сняг, а дъжд в крайните югоизточни райони, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Ще духа слаб до умерен вятър от..

публикувано на 14.01.25 в 07:15
Доц. Иво Инджов и Аркади Шарков

"Форум", 13.01.25: Версиите за бъдещия кабинет на ГЕРБ, БСП и ИТН

От тази седмица предаването "Форум" се завръща към стандартния си формат и до петък водещият Лъчезар Христов ще разговаря всяка вечер със седмичните си коментатори. Гости тази седмица са доц. Иво Инджов, политолог експерт по политически комуникации и Аркади Шарков, макроикономист и експерт в сферата на икономиката на здравеопазването, данъчна..

публикувано на 13.01.25 в 18:15

Столичната община изпълнява редица мерки за подобряване качеството на въздуха

От 1 януари до момента са извършени над 300 проверки на различни обекти и са съставени 20 акта за установяване на административни нарушения. Като част от цялостния подход за справяне със замърсяването на въздуха е извършено и механизирано метене на улици с масов градски транспорт в районите Средец, Оборище, Връбница, Младост, Възраждане, Красно..

публикувано на 13.01.25 в 16:54

Предлагат разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция

Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ) извърши анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция. Всяко родено инвитро бебе от процедура, финансирана от бюджета на Центъра за Асистирана репродукция, струва на хазната 12 770 лв., а..

публикувано на 13.01.25 в 16:28
Красимир Коцев

Тепърва ще се разбере дали работи премахването на fact checking-а в социалните мрежи

"Време е да се върнем към корените си, свързани със свободата на изразяване” - с тези думи Марк Зукърбърг обяви съществена промяна в политиката на социалните мрежи, които управлява. В социалните мрежи се прекратява проверката на факти – т.нар. fact checking  . Това провокира широка и силна реакция както от експерти, така и от потребителите. Промените..

публикувано на 13.01.25 в 15:35