Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зимният панаир на книгата отваря врати за 160 издателства и хиляди читатели

Снимка: АБК

51-вият Софийски международен панаир на книгата се открива днес в Националния дворец на културата, съобщиха организаторите от Асоциация "Българска книга". Там до 15 декември повече от 160 издателства ще предлагат заглавия, които могат да се превърнат в най-радостните подаръци за предстоящите празници в края на годината.

Откриването ще е в 19:30 ч. в зала 7 на НДК, когато ще бъдат връчен и ежегодните награди "Златен лъв" за издателски проекти с най-голям принос към българската литература, култура и общество.

Срещи между читатели, писатели, илюстратори и преводачи са в предвидени в програмата. Участват над 160 издателства с повече от 100 000 заглавия.

Паралелно с панаира ще се състои и 12-ото издание на Софийския международен литературен фестивал, както и първият фестивал за нехудожествена литература "Наука, изкуство и култура". Ще бъдат представени книги в категориите "История", "Изкуствознание", "Културен туризъм", "Себепознание" и "Етнология".

22 представители от 14 държави ще участват в дискусии утре и в четвъртък, посветени на насърчаването на нови преводи и достъпност в издателската индустрия.

Панаирът на книгата ще продължи до неделя включително.

В програмата са предвидени и премиери на нови книги, както и срещи с любими автори. Сред писателите, които идват при своите читатели са Мирча Картареску, Тим Паркс, Луцие Фаулерова, Жоао Луиш Барето Гимарайш, Натали Сковронек, както и българските Иван Станков, Мария Донева, проф. Александър Кьосев, Александър Йорданов, Ива Дойчинова, Калин Янакиев, Елена Алексиева, Чавдар Ценов, Виктория Бешлийска, Петя Кокудева, Владимир Левчев, акад. Владимир Зарев, Тони Николов, Мариана Първанова, д-р Петър Величков, Роза Боянова, Диана Саватева, Калоян Христов, Любомир Кючуков, Петя Георгиева, Веселина Филипова, Стефка Станчева, Яна Букова, Живка Иванова, Текла Алексиева и Галя Чунтова, Катерина Стойкова, Виолета Радкова, Дарина Шопова-Станчева, проф. Калина Стефанова и проф. Марвин Карлсън, Кристофър Бъкстон, Росен Петров, Веселина Кожухарова, Пламен Антов, Мартин Кръстев и много други.

Отворените дискусии за широката публика ще се проведат в Литературен клуб "Перото" на 11 декември и в Мраморно фоайе на НДК на 12 декември от 10 ч.

"Да подариш книга означава да подариш цял един нов свят! Създаваме истории. Създаваме история", допълват организаторите.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България": "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля професионалната..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23