Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зимният панаир на книгата отваря врати за 160 издателства и хиляди читатели

Снимка: АБК

51-вият Софийски международен панаир на книгата се открива днес в Националния дворец на културата, съобщиха организаторите от Асоциация "Българска книга". Там до 15 декември повече от 160 издателства ще предлагат заглавия, които могат да се превърнат в най-радостните подаръци за предстоящите празници в края на годината.

Откриването ще е в 19:30 ч. в зала 7 на НДК, когато ще бъдат връчен и ежегодните награди "Златен лъв" за издателски проекти с най-голям принос към българската литература, култура и общество.

Срещи между читатели, писатели, илюстратори и преводачи са в предвидени в програмата. Участват над 160 издателства с повече от 100 000 заглавия.

Паралелно с панаира ще се състои и 12-ото издание на Софийския международен литературен фестивал, както и първият фестивал за нехудожествена литература "Наука, изкуство и култура". Ще бъдат представени книги в категориите "История", "Изкуствознание", "Културен туризъм", "Себепознание" и "Етнология".

22 представители от 14 държави ще участват в дискусии утре и в четвъртък, посветени на насърчаването на нови преводи и достъпност в издателската индустрия.

Панаирът на книгата ще продължи до неделя включително.

В програмата са предвидени и премиери на нови книги, както и срещи с любими автори. Сред писателите, които идват при своите читатели са Мирча Картареску, Тим Паркс, Луцие Фаулерова, Жоао Луиш Барето Гимарайш, Натали Сковронек, както и българските Иван Станков, Мария Донева, проф. Александър Кьосев, Александър Йорданов, Ива Дойчинова, Калин Янакиев, Елена Алексиева, Чавдар Ценов, Виктория Бешлийска, Петя Кокудева, Владимир Левчев, акад. Владимир Зарев, Тони Николов, Мариана Първанова, д-р Петър Величков, Роза Боянова, Диана Саватева, Калоян Христов, Любомир Кючуков, Петя Георгиева, Веселина Филипова, Стефка Станчева, Яна Букова, Живка Иванова, Текла Алексиева и Галя Чунтова, Катерина Стойкова, Виолета Радкова, Дарина Шопова-Станчева, проф. Калина Стефанова и проф. Марвин Карлсън, Кристофър Бъкстон, Росен Петров, Веселина Кожухарова, Пламен Антов, Мартин Кръстев и много други.

Отворените дискусии за широката публика ще се проведат в Литературен клуб "Перото" на 11 декември и в Мраморно фоайе на НДК на 12 декември от 10 ч.

"Да подариш книга означава да подариш цял един нов свят! Създаваме истории. Създаваме история", допълват организаторите.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29