Наградите тази година са 9 в общо 7 категории, каза пред Радио София доц. д-р Тодор Ялъмов – зам.-декан на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
"Общо 21 компании получиха знака за качество за високи постижения в областта на иновациите. Този знак гарантира успех. Предишните носители на наградата - голяма част бяха в залата. За 20 години между 120 и 150 компании са носители на наградата", обясни доц. Ялъмов.
За 20 години конкурсът се е превърнал в символ на престиж за българския бизнес, като демонстрира неговата способност да създава и внедрява иновации.
В категорията "Зелени иновации" тази година са отличени две компании, посочи доц. Ялъмов и добави, че това е изключително важно за развитието на страната и "зеления преход". Две компании са отличени и в сектор "Пазарен лидер".
"Едната е компания, която е в основата на логистиката. Без съвременна логистика не може да има електронна търговия. Втората е за нов хардуер свързан с информационни технологии. Те подпомагат бизнеса в охранителната дейност", посочи доц. д-р Тодор Ялъмов.
Логистичната компания предлага персонализирани сортиращи системи за куриерския и онлайн търговски бизнес, чрез използване на DWS система, която осигуряв безпроблемно отчитане на размери, тегло и идентификация на пратките, включително и на най-малките по размери, по време на движение. Компанията, която със своята разработка подпомага охранителната дейност е създала мощен алармен комуникатор, специално проектиран за охранителни системи.
Освен в "Пазарно лидерство" и "Зелена иновация", бяха отличени компании и в категориите "Качество на живот" - за иновации, които водят до значително подобряване на качеството на живот и здравето на потребителите. "Социална иновация" - за иновации, които решават социални проблеми и отговарят на социални предизвикателства. "Иновация в креативните индустрии", "Дигитална трансформация", "Иновативен стартъп" и "Иновативен мениджмънт" - за компании, които успешно интегрират иновации в своя управленски модел.
Всички финалисти получиха престижната марка "Високи постижения в иновациите".
Сред тях е компания, която успешно разработва иновативни колагенови биомастила за 3D биопринтиране, които намират приложение в регенеративната медицина и тъканното инженерство. Технологията позволява създаването на сложни тъкани с висока прецизност, които помагат за възстановяването на хрущяли, кости и кожни тъкани.
Беше отличена и компанията, която е разработила микрочипове за вграждане в системи с изкуствен интелект, базирани на невроморфни технологии, които оперират подобно на човешкия мозък. Иновацията представлява хардуерна платформа за работа със следващо поколение изкуствен интелект, предназначена за вграждане в устройства с автономен режим на работа.
Първо място в категориите получи и предприятие, което е създател на първия български автономен мобилен робот, както и компания, която е разработила оригинален български образователен продукт, който съчетава уменията в областта на програмирането, математиката и физиката, с работата по практически проекти.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
През днешния ден над по-голямата част от страната ще се задържи облачно. На места, главно в Южна България, ще има слаби превалявания от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По-съществени разкъсвания и намаления на облачността ще има в часовете преди обяд над Дунавската равнина...
Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..
“Грийнпийс“ – България обявява прием за Академия "Поколение Земя" . Инициативата е се организира за първи път и е насочена към младите хора, целта е те да получат нужната подготовка, да запознават ученици по достъпен и разбираем начин с устойчивото развитие и климатичните действия. Инициативата е част от международната дейност на..
Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов . Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца. "Започваме 2025 година с добри..
Извънредният труд на водачите в столичния автотранспорт е средно по 35 часа на месец към декември 2024 г. или общо 420 часа на година. Според закона максималният брой извънреден труд е 150 часа на година. Според данните от края на септември, има недостиг на 258 водачи. Тежките условия на труд и липсата на почивка при водачите на градския..
Снеговалежът в Община Самоков е най-обилен от 12 години насам. В момента всички пътища са почистени – и от републиканската, и от общинската мрежа. Снегът се спира да вали, но пътищата са проходими. "Не е толкова тежко, колкото в края на декември. Полагаме усилия да извозваме камари сняг, за да има видимост около кръстовища и училища –..
От 6 до 9 март в София ще състои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025". Фокусът тази година ще е върху човеколюбиви истории от класната стая, разказани от учители, родители или ученици. Пред Радио София Нели Керемедчиева сподели, че това ще е първото цяло издание на фестивала от 2020 г. насам. "Преди това имаше три..