Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непознатото танго, което познава и тъмните човешки страни

Снимка: Мария Мартинова
Тангото се оказва една много непозната и неразбрана музика. Тясно свързана с класическата музика, но също и с джаза, съвременната музика, както и с фолклора. “Имайте предвид, че това е една култура, в която тази музика е развита, в която е имало много голямо смесване на други музикални езици - клезмера (народната музика на евреите ашкенази), френският шансон, канцонетата”, казва пианистката Мария Мартинова, която е специалист в сферата на тангото и издава пореден танго албум "Tango mon amour".

Корените на тангото обаче идват от Ангола и африканската музика. Фонетично “танго”, всъщност е имитация на звук на африкански ударен инструмент. 

Танцът, с който повечето хора свързват тангото, е само реакция на музиката, казва тя, защото танго е цял артистичен свят. “Това не е само изкуство, това е един поглед към живота, който е много честен, защото тангото не се притеснява да “говори” за по-тъмната страна на човешката душа и аз намирам, че тази музика, по тази причина, е много честна. Тя не е само декоративна, както много стилове. Има голям акцент върху истината на това какво е човекът всъщност”.

Мария Мартинова разказа, че първата ѝ разтърсваща среща с тангото е от преди 20 години в България, докато е студентка в Консерваторията. Години по-късно, когато вече е в Ню Йорк, пък намира прекрасно студио, където се преподава танго и започва да ходи там всеки петък, за да наблюдава хората и разбира се, да слуша любимото танго. 

Още няколко години по-късно, когато вече живее в Лондон, намира аржентинец, който я обучава да танцува танго. За да бъде добър танцьор, той ѝ казва, че трябва да познава много добре музиката и когато чуе танго, трябва веднага да може да познае кой оркестър свири, кое е тангото и в чий аранжимент.

“Шокът беше тотален. Тотален, защото се чудих как е възможно аз - музикантът, да не познавам тази музика. Започна едно трескаво слушане, обсебващо и буквално фанатично слушане на тази музика. Имаше един период, когато спрях всякакви социални контакти”, разказва тя.

Когато започва по-внимателно да навлиза в тази музика като слушател, разбира че трябва и да я изпълнява като музикант.Изпитвах болезнено желание и нужда да свиря тази музика, но не знаех нито с кого, нито как. Това са едни доста по-затворени кръгове. Партитурите не са лесно откриваеми, а аз не познавах танго-музиканти”, обяснява тя.

Въпреки всичко вярва, че невидима нишка я води към тази музика, защото отново “случайно” попада в Консерваторията в Ротердам, за да направи след дипломната си работа, където пък има департамент по танго и там паралелно започва да работи с танго департамента. Това е моментът и когато прави своя група, която изпълнява танго.   

Музикантката разказа, че всичко, което прави, има връзка с личния ѝ живот, а музикалните ѝ проекти са директно свързани с това, което се случва с нея като човек, а не изолирано и изкуствено.

Между тангото и класическата музика има пряка връзка. Астор Пиацола - един от най-известните композитори на танго, например е имал желание да бъде композитор на класическа музика и не е имал намерение да композира танго. Една от неговите преподавателки - Надя Буланже (която сама по себе си е легендарен музикален преподавател), го насочва към аржентинските му културни и музикални корени, където е тангото. Иначе истинската обсесия на Пиацола са Бах и джазът.

Коя е Мария Мартинова

Родена е във Варна, където започва да свири на пиано на 7 години. Преди да бъде приета в НМА “Проф. П. Владигеров”, завършва с отличие НУИ „Д. Христов” във Варна. Като носител на стипендия на името на Владимир Хоровиц прекъсва образованието си в България и заминава за Джулиард скул в Ню Йорк. Там учи при Й.Каплински и Й.Калихстейн, както и при Ф. Галимир, А. Фулър и С. Сандерс.

Взема бакалавърска степен от Джулиард и магистърска от Кралската академия по музика в Лондон, където учи при Хамиш Майлн. Прави следдипломна квалификация в консерваторията в Ротердам, която завършва с отличие. Преподава в същата консерватория като асистент на Акиле Деле Винье. Избрана е като професор по пиано за 2011 г. в Международното училище за гостуващи професори в Музикалния институт на Папския католически университет в Чили.
В момента живее в Брюксел, Белгия. 


По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)

В трудното има любов и доброта

„ Градината на доброто “ е не просто  документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..

публикувано на 18.01.25 в 12:08

Изненадите на фениксите

Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит":  "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..

публикувано на 18.01.25 в 10:56

Вкусът на киното

Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..

публикувано на 18.01.25 в 10:43

Награди за ценностите и културата

Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..

публикувано на 18.01.25 в 10:28

"Форум", 17.01.25: Редовно правителство, но с цената на какво?

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът доц. Иво Инджов и макроикономистът, експерт в сферата на икономиката на здравеопазването Аркади Шарков. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те обобщиха всички коментирани през седмицата теми: - 2025 - започва ерата на ново поколение в годината на технологиите, изкуственият интелект и новата реалност..

публикувано на 17.01.25 в 19:05