За книгата “В орбита“ от британката Саманта Харви, спечелила най-престижната награда за литература "Букър" за 2024, разказа в “Радиокафе“ Ия Цветанова.
Наградата “Букър“ е създадена през 2004 година и се присъжда за книга преведена от и на английски и публикувана в Обединеното кралство или Ирландия. В страната ни Букър придоби популярност с присъждането й за книгата “Времеубежище“ на Георги Господинов, в превод на английски на Анджела Родел.
Саманта Харви е първата жена, която печели наградата от 2019 година насам. Родена във Великобритания Харви живее на различни места, тъй като родителите й се развеждат. Завършва "Философия“, притежава магистърска степен по творческо писане. В момента е преподавател в университета в Бат, Ню Йорк.
“Малка, компактна книга, с голямо послание. Това, което читателят трябва да знае преди да посегне към нея, е да не очаква динамика и някакъв тежък сюжет, но ще го посрещне една лирична проза изпълнена с много красота, в която всяка дума е на мястото си“, коментира Цветанова.
Историята в романа се движи около едно денонощие от живота на въображаем екипаж на Международната космическа станция. Всяка глава представлява едно завъртане около Земята, с 16 изгрева и залеза, в рамките на 24 часа.
На борда ѝ се събират шестима мъже и жени от Америка, Русия, Италия, Великобритания и Япония, които са избрани да изпълнят една от последните мисии на станцията, преди програмата да бъде прекратена.
"В книгата можем да разберем интересни подробности за ежедневието на астронавтите, малки неща като хранене, тренировки, поддържане на хигиена, поне за мен беше изключително интересно да разбера какво се случва с телата им, със сърцата и с умовете им, колко маса губят. От една страна те оставят някои свои тревоги на Земята, но от друга не ги оставят напълно. Повествованието разкрива как всеки от тях стига до борда на Международната космическа станция, а авторката прави крачка назад, за да ни предостави един панорамен изглед на Земята".
Книгата е изпълнена с изключително много красиви гледки и кара читателя да се замисли как някой, който не е бил в Космоса, може да ги опише толкова добре, анализира Ия Цветанова.
Още детайли за книгата “В орбита“, чуйте в разговора на Даниел Ненчев. Можете да я намерите на настоящото 51-во издание на Международния панаир на книгата в София.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..