Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книгата "В орбита" на британската писателка Саманта Харви получи "Букър" 2024

В "Радиокафе" я представи Ия Цветанова

Ия Цветанова
Снимка: Даниел Ненчев

За книгата “В орбита“ от британката Саманта Харви, спечелила най-престижната награда за литература "Букър" за 2024, разказа в “Радиокафе“ Ия Цветанова.

Наградата “Букър“ е създадена през 2004 година и се присъжда за книга преведена от и на английски и публикувана в Обединеното кралство или Ирландия. В страната ни Букър придоби популярност с присъждането й за книгата “Времеубежище“ на Георги Господинов, в превод на английски на Анджела Родел. 

Саманта Харви е първата жена, която печели наградата от 2019 година насам. Родена във Великобритания Харви живее на различни места, тъй като родителите й се развеждат. Завършва "Философия“, притежава магистърска степен по творческо писане. В момента е преподавател в университета в Бат, Ню Йорк.

“Малка, компактна книга, с голямо послание. Това, което читателят трябва да знае преди да посегне към нея, е да не очаква динамика и някакъв тежък сюжет, но ще го посрещне една лирична проза изпълнена с много красота, в която всяка дума е на мястото си“, коментира Цветанова.

Историята в романа се движи около едно денонощие от живота на въображаем екипаж на Международната космическа станция. Всяка глава представлява едно завъртане около Земята, с 16 изгрева и залеза, в рамките на 24 часа.

На борда ѝ се събират шестима мъже и жени от Америка, Русия, Италия, Великобритания и Япония, които са избрани да изпълнят една от последните мисии на станцията, преди програмата да бъде прекратена.

"В книгата можем да разберем интересни подробности за ежедневието на астронавтите, малки неща като хранене, тренировки, поддържане на хигиена, поне за мен беше изключително интересно да разбера какво се случва с телата им, със сърцата и с умовете им, колко маса губят. От една страна те оставят някои свои тревоги на Земята, но от друга не ги оставят напълно. Повествованието разкрива как всеки от тях стига до борда на Международната космическа станция, а авторката прави крачка назад, за да ни предостави един панорамен изглед на Земята".

Книгата е изпълнена с изключително много красиви гледки и кара читателя да се замисли как някой, който не е бил в Космоса, може да ги опише толкова добре, анализира Ия Цветанова.

Още детайли за книгата “В орбита“, чуйте в разговора на Даниел Ненчев. Можете да я намерите на настоящото 51-во издание на Международния панаир на книгата в София.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00