Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как диригентът Иван Стоянов “спаси” артефакт от Микенската цивилизация

Диригентът Иван Стоянов
Снимка: Боян Бочев
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им е познат.

Той дори посъветва столичани да отидат с автобус до Берковица и да направят тридневен преход с коне до Лакатник, като могат да пренощуват в планинските хижи. Отново планината е мястото, където диригентът открива навръх рождения си ден през 2000 година златно съкровище, благодарение на което успява да спаси Габровския камерен оркестър. 

Заради липсата на средства, с които да финансира Габровския камерен оркестър, през 2000 г. общината в Габрово решава да го закрие. Така през май оркестърът спира да работи, а хората са освободени.

Този факт, само по себе си, депресира диригента,, който решава да се разходи в планината. След 12-часов преход стига до втория по големина връх в Стара планина - Голям Кадемлия, и вървейки в изкопан от военните чакълен път, вижда в снега предмет, който занася в Регионалния музей, където по-късно се свързват с археолога Георги Китов и разбират, че става дума за артефакт от Микенската цивилизация, който на черния пазар струва 30 хил. германски марки (случката е от преди създаването на еврозоната).

Интересен факт е, че музеят в Габрово не разполага с технология за безопасното експониране на този артефакт и в продължение на 25 години плаща за съхранението му в банков трезор. Към днешна дата обаче вече е успешно експониран.

След тази случка е предложен за почетен гражданин на Габрово, но пък Иван Стоянов отказва заради състоянието на оркестъра и на следващата година кметът възстановява Камерния оркестър, който продължава да съществува и до днес.

“Габровският камерен оркестър в момента е в едно стабилно състояние - кадрово. Във финансово отношение никой оркестър не е в стабилно финансово състояние и ние не правим изключение, но имаме спокойствието да правим стойностни концерти”, казва той.

Още от историите на диригента Иван Стоянов чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.   
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Групова Pop-up изложба "Злогонене" в Cryptid Art Space

От 27 януари до 1 февруари 2025 г., петима творци ще покажат своите интерпретации за ритуалите на кукерите. Изложбата "Злогонене“ е на авторите Алекси Иванов, Александра Камбурова, Ана Аврамова, Михаела Михайлова и Михаил Тенев. И петимата се занимават с различен вид изкуство, сподели пред Радио София Александра Камбурова. "И преди самата изложба..

публикувано на 23.01.25 в 12:09

320 полицаи ще охраняват Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва"

Общо 320 служители на полицията ще охраняват Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва", който ще се проведе в Перник от 24 до 26 януари. В осигуряването на обществения ред, сигурността и безопасността на движението са ангажирани всички служители от Областната дирекция на МВР, както и представители от СДВР и Главна дирекция "Жандармерия"...

публикувано на 23.01.25 в 11:01

Комбинацията от фотоволтаици и добра изолация, води до намаляване на сметките за ток

"Енергийната ефективност в индустрията и дома" е темата на третото издание в рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". “Използването на фотоволтаици, както и добра изолация, помагат както за индустрията, така и за домакинствата на хората. Използването на енергийните източници доста..

публикувано на 23.01.25 в 10:19
Столично предприятие за третиране на отпадъци, видяно от дрон

Столичното предприятие за отпадъци пести ток с нова фотоволтаична система

Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) завърши монтажа на нова мрежово свързана фотоволтаична система за собствено потребление. Системата, състояща се от 3356 фотоволтаични модула с капацитет 1862 kWp/час, е част от стратегическите усилия на Столична община за намаляване на разходите и въглеродния отпечатък. "Един от основните ни..

публикувано на 23.01.25 в 09:24

НИМ с изложба на откритите през 2024 г. археологически находки

Голяма изложба "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" отваря врати днес в 16.00 часа в залата за временни експозиции (етаж 3) на Националния исторически музей. През 2024 г. Националният исторически музей проведе археологически проучвания и теренни изследвания на 22 обекта. В резултат на тях са открити над 1400 движими културни..

публикувано на 23.01.25 в 08:56

Правителственият самолет ще прибере двамата български моряци, които бяха държани в плен в Йемен

През днешния ден правителственият самолет ще прибере двамата български моряци, членове на екипажа на кораба „Галакси Лийдър“, които бяха задържани в плен в Йемен. Очаква се капитан Любомир Чанев и старши-помощник капитан Данаил Веселинов да кацнат на родна земя днес следобед.  По разпореждане на министър-председателя Росен Желязков правителственият..

публикувано на 23.01.25 в 08:49

МОН работи за развитие на образователните технологии и технологичния трансфер

Министерството на иновациите и растежа и Министерството на образованието и науката работят активно за развитие на образователните технологии и технологичния трансфер. Това заяви зам.-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов на най-голямото изложение за иновации в образованието BETT 2025 в Лондон. Той откри българския щанд, организиран от..

публикувано на 23.01.25 в 08:28