Първото събитие от поредицата ще се проведе на 7 февруари 2025 г., от 10.00 ч. в зала "Иван Гешов“, в централната сграда на БАН.
Пред Радио София Александра Миланова от Института по балканистика към БАН обясни, че културната дипломация включва използването на културата и изкуствата за постигането на външнополитическите цели на конкретната държава.
"Субекти на културата дипломация са не само държавите, външните министерства, съответно дипломатическите мисии или културните институти на държавите в чужбина, но също и неправителствени и граждански организации. В последните години все повече държави, включително и България, използват изкуствата и културата, за да представят нашата страна в света“, каза Миланова.
Тя посочи, че на първото от поредицата събития на 7 февруари, специални гости и лектори ще бъдат Н. Пр. Жоел Мейер - посланик на Република Франция в България и г-н Люк Леви - директор на Френския институт в София.
"Темата на събитието е култивиране на влияние, културната дипломация между Франция и България. Събитието е част от по-голям проект, посветен на "Културната дипломация на Балканите през XX и XXI век“, който е финансиран от Фонд "Научни изследвания“, отбеляза Александра Миланова.
Събитието ще се проведе на английски език.
Александра Миланова добави, че следващото събитие от поредицата ще бъде на 25 февруари 2025 г., от 15.00 часа, в зала "Иван Гешов“, в централната сграда на БАН. Специален гост-лектор ще бъде Н.Пр. посланик Ясна Огняновац – посланик на Република Хърватия в България. Темата е "Меката сила на културната дипломация".
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В последната седмица на март във "Форум" събитията, новините и тенденциите ще коментират политолозите Марая Цветкова и Теодор Славев . Водещ на разговора е Лъчезар Христов. На 24 март те се спряха на следните теми: Турбуленции в парламента, пренареждането на политическите сили . Напрежението се покачва. "Възраждане" внася вот..
Жителите на Париж гласуват на референдум дали 500 улици в града да бъдат озеленени и превърнати в пешеходни зони. 218 секции в Париж очакват избирателите за днешния референдум. Парижаните трябва да решат дали улици на по-малко от 300 метра от дома им да бъдат озеленени и превърнати в пешеходни зони. Идеята е на кмета на Париж г-жа Ан Идалго. Три..
Протест след протест. Години наред. Причината – състоянието на жп надлеза в сърцето на село Гара Елин Пелин . Разбити фуги и отточни решетки, пропаднали шахти, нарушено състояние на асфалтната повърхност – според протестиращи това са част от очевидните проблеми на мостовото съоръжение. Работата на жп надлеза обаче е от ключово значение ...
В края на март от Сдружение “Възможности без граници” провеждат специална градска разходка с екскурзовод, посветена на по-малко известни, но забележителни български жени, които са оказали значително влияние върху обществото. Тази разходка е посветена на жените и на приноса им в обществото. “Самата разходка е част от проекта Her story, в който..
Националната галерия посреща 10 години от две почти едновременно настъпили събития - обединяването на Националния музей на българското изобразително изкуство и Националната галерия за чуждестранно изкуство в една институция и построяването на „Квадрат 500“.“Преди да се построи тази сграда, с всички проблеми, които са съпровождали този проект,..
Граждани и предприемачи в Копривщица инициират от 17:00 ч. среща с кмета на Мария Тороманова и други представители на местната администрация, за да се обсъдят теми, въпроси и проблеми, от които зависи животът и функционирането на много от дейностите в общината. Сред набелязаните за обсъждане точки е състоянието и ремонта на ВиК мрежата в града..
Въвеждането на еврото няма да промени лихвените проценти по съществуващите кредити. Това става ясно от публикация на Асоциацията на банките в България (АББ). От организацията уточняват, че когато лихвата по заема е фиксирана, тя ще бъде същата и не по-висока от тази преди датата на въвеждане на еврото. Ако договореният лихвен процент по..