Писатели от различни части на света ще гостуват на "Литературни срещи 2025" през април в София. Инициативата, замислена и организирана от Фондация “Прочети София“, вече три години е част от културния живот на столицата.
Припомняме, че първото издание на “Литературни срещи“ се проведе през 2022 година. На него бе представена световноизвестната полска писателка Олга Токарчук, удостоена с Нобелова награда за литература и българският писател Георги Господинов, отличен с международната награда "Букър“ през 2023 година. През месец април предстои четвъртото издание на този вече традиционен литературен форум. Повече за това, разказа в предаването “Радиокафе“ Тодора Радева, председател на фондацията организатор.
Тя посочи, че идеята за нов подход към литературните събития и срещите със световни автори и техните произведения в София, се реализира успешно.
“Получи се наистина, това е нашата оценка. За щастие и хората ни разпознават, вече сме част от календара на културните събития. През 2024 година фондация “Прочети София“ отбеляза своите 10 години, като едно от изданията на "Литературни срещи“ беше посветено на тази годишнина. Имахме дискусия, в която говорихме върху това, което е фокус на нашата фондация - начинът, по който литературата бива представяна на публиката, така че постоянно да предизвиква интерес, да се разширява и задълбочава аудиторията, каквато е целта на всички литературни събития - хората да четат повече, да се запознават с повече автори, да купуват повече книги“.
"За тези три години успяхме да направим 8 различни събития, провеждани три пъти в годината - пролет, лято и есен. Присъствали са над 160 гости от 11 държави, дискутирани са много и различни актуални теми, една от които е “Войната и мирът“. В основата на идеята за литературните срещи бе посочена връзката на литературата с другите изкуства (Литература и спорт)", изтъкна Тодора Радева.
В тематичните срещи са гостували множество експерти - журналисти и театрални режисьори, визуални артисти в представяни изложби, пърформанси и музиканти, но в центъра на цялото това разнообразие е литературата, допълни тя.
През 2025 година “Литературни срещи“ ще бъдат провеждани само веднъж, през месец април. Датите са 24-26 април, а локациите на събитията са три - Античният комплекс “Сердика“ (Ларгото), Археологическият Институт с музей към БАН и “Щрак“ - пространство за литература и социални събития.
"Основните места ги избрахме, защото темата на това издание е “Археология на паметта“, поясни Тодора Радева.
Част от изданието е инсталацията наречена “Под центъра на тежестта“ на творческия тандем “Сапромат“.
"Ще съсредоточим много повече усилия в това едно издание, то ще обхване три дни, но преди това има още един ден, свързан с нова професионална програма, която започваме да правим към “Литературни срещи“, разкри още Радева.
"Ще има гости от Холандия, Румъния, Хърватия и Словения, така ние поставяме София на световната литературна карта", каза още Тодора Радева.
Още аспекти от разговора на Гергана Пейкова чуйте в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..