Ο Ιβάν Τόμοφ ανέβηκε στην κορυφής Λxότσε

Ιβάν Τόμοφ
Φωτογραφία: πρ. αρχείο

Ο βούλγαρος ορειβάτης Ιβάν Τόμοφ ανέβηκε στην τέταρτη υψηλότερη κορυφή- την κορυφή Λόχτσε (8516 m) στις 21:40 τοπική ώρα μαζί με την ρωσίδα Νάστια Ρούνοβα, χωρίς συμπληρωματικό οξυγόνο και χωρίς την υποστήριξη Σέρπα. Στο τέλος του Σεπτέμβρη του 2017, ο Τόμοφ ανέβηκε στην κορυφή Μανασλού (8156 m) και το 2014 στην Μπρόουντ Πικ (8047 m), μαζί με τον μεγάλο βούλγαρο ορειβάτη Μποϊάν Πετρόφ. Η κορυφή Λxότσε είναι η πρώτη άνω των οκτώ χιλιάδων μέτρων, στην οποία έχουν ανέβει βούλγαροι ορειβάτες. Η ημερομηνία της ανάβασης ήταν η 30η Απριλίου του 1981, και την κατέκτησε ο ορειβάτης Χρίστο Πρόντανοφ. Πριν μια ημέρα, δυο άλλοι Βούλγαροι ορειβάτες, οι Ατανάς Σκάτοφ και Στέφαν Στέφενοφ, ανέβηκαν στην τρίτη υψηλότερη κορυφή του κόσμου, την κορυφή Κανγκτσενγιούνγκα (8586 μ.).

Περισσότερα στην κατηγορία

Νέο προπονητή απέκτησε η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου

Η Βουλγαρική Ένωση Ποδοσφαίρου επιβεβαίωσε την επιλογή του Γκεόργκι Ντερμαντζίεφ ως νέου προπονητή της Εθνικής ομάδας της Βουλγαρίας. Ο Ντερμεντζίεφ αντικαθιστά τον παραιτηθέντα Κρασιμίρ Μπαλάκοφ, μετά την ήττα, με 0:6 της Βουλγαρίας από την Αγγλία στους..

δημοσίευση: 10/22/19 6:37 PM

Βουλγάρα μαθήτρια ευρωπαϊκή πρωταθλήτρια σκακιού

Η 14χρονη βουλγάρα μαθήτρια Πατρίτσιε Ναϊμάνοβα έγινε πρωταθλήτρια Ευρώπης στο σχολικό πρωτάθλημα σκακιού στο Ουλτσιν του Μαυροβουνίου. Από τους 31 αγώνες που έπαιξε στο τουρνουά, η Πατρίτσιε Ναϊμάνοβα πέτυχε 26 νίκες. Στους τελικούς γύρους..

δημοσίευση: 10/22/19 4:32 PM

Ο αθλητής τζούντο Ιβάιλο Ιβανόφ κέρδισε τον παγκόσμιο τίτλο

Ο καλύτερος βούλγαρος αθλητής τζούντο Ιβάιλο Ιβανόφ κέρδισε τον παγκόσμιο τίτλο στρατιωτικών στο 7 ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στρατιωτικών, που διεξάγεται στην Κίνα. Σε μάχη για θέση στον τελικό ο βούλγαρος αθλητής στην κατηγορία των 81κιλών νίκησε..

δημοσίευση: 10/21/19 10:24 AM