Руската икономика се сви през ноември за пръв път от октомври 2009-а година насам, бележейки понижение с 0,5% на годишна база след 0,0% през октомври, показва доклада на Министерството на икономиката.
До този момент това е представлява най-силен знак за негативното влияние на санкциите на Запада спрямо Москва и на спада на цените на петрола върху забавящата се икономика на Русия.
Свиването на руската икономика вероятно ще продължи да се влошава, тъй като спадът в цените на петрола набра скорост през декември след отказът на петролния картел ОПЕК да намали своето производство, за да спре драматичната обезценка от почти 50% на цените на "черното злато" от върховете, достигнати през юни.
Износът на петрол представлява гръбнака на икономиката на Русия, която за последно се сви доста рязко през 2009-а година по време на предишния солиден спад на петролните цени. Но икономическите проблеми през настоящата година бяха усилени допълнително от санкциите на Запада спрямо Москва относно решението на Русия да анексира Крим и ролята на страната в сепаратистките бунтове в Източна Украйна.
Санкциите намалиха съществено възможностите на руските фирми да ползват заеми от чужбина, което от своя страна доведе и до най-тежката валутна криза в Русия след неспособността на руската държава да обслужва своите задължение през 1998-а година.
В даден момент по-рано през декември рублата загуби повече от половината от стойността си спрямо долара и еврото, въпреки че след това тя възстанови част от загубените позиции като реакция на въведения от руските власти "неофициален" контрол на капиталите и в резултат на рязкото повиши на основната лихва до цели 17% от Руската централна банка.
Руското правителство очаква икономиката на страната да се свие с цели 4% през 2015-а година, ако средната цена на петрола се задържи около 60 долара за барел, съобщава "Уолстрийт Джърнъл", базирайки се на секретен документ на властите в Кремъл...
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината,..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява..