Европейската централна банка ще продължи да финансира гръцките търговски банки, стига те да останат платежоспособни и да разполагат с достатъчно обезпечения, заяви днес членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Беноа Кьоре в интервю за гръцкия вестник "Катимерини".
Обещанието на Кьоре е факт на фона на серия информации, според които експерти на ЕЦБ изготвят предложения за намаляване на стойността на обезпеченията, които гръцките банки предоставят в замяна на осигурявана за тях спешна ликвидна помощ по програмата ELA на Централната банка на Гърция, одобрявана всяка седмица от Европейската централна банка.
Финансирането по програмата ELA удари през март 68,5 млрд. евро с оглед масивно изтичане на депозитни средства от гръцката банкова система, като само в рамките на декември 2014-а /февруари 2015-а година вложители изтеглиха около 24 млрд. евро от банките в страната.
Сегашната ситуация очевидно не е устойчива и изисква бързо и решително действие от страна на гръцките власти за обръщане на развоя на мача, заяви Беноа Кьоре, визирайки трудните и мудни преговори на правителството с международните кредитори на страната.
Въпреки наличието на видим напредък в преговорите с ЕС, МВФ и ЕЦБ той подчерта, че остават съществени различия и е необходима допълнителна работа за тяхното изглаждане.
Според Беноа Кьоре е "немислимо" Гърция да напусне еврото и еврозоната.
Той също така подчерта, че на този етап възможността за налагане на контрол върху капитала в страната също не представлява "работна хипотеза". Във всеки случай, не е работа на ЕЦБ да предприема мерки от този сорт. Тези са от компетентността на съответните национални власти, допълни членът на ЕЦБ.
Еврозоната се нуждае от Гърция толкова, колкото и Гърция се нуждае от еврото. Огромното мнозинство от гръцкото население иска да запази членството на страната в еврозоната. Гръцкото правителство е отговорно да предприеме необходими стъпки, за да гарантира политики, които са в съответствие с тези ясни преференции, заяви Кьоре пред вестник "Катимерини".
Запитан за това дали ЕЦБ ще върне на Атина своята печалба от закупените в разгара на дълговата криза гръцки облигации, той отговори, че това ще зависи от успешното приключване на прегледа на настоящата спасителна програма за Гърция.
Междувременно агенция Ройтерс цитира свой неназован източник, според който ЕЦБ не е взела каквото и да е решение за евентуално ограничаване на достъпа на гръцките банки към осигуряваната от програмата ELA спешна ликвидност чрез повишение на обезценката на предоставяните като обезпечение гръцки държавни облигации.
Няма подобно решение от страна на ЕЦБ. В момента се провеждат дискусии по различни възможни сценарии, но това не означава, че те ще завършват с вземане на подобно решение от Управителния съвет на ЕЦБ, заяви източникът на Ройтерс.
От Централната банка на Гърция отказаха коментар, като на този етап няма официален коментар и от страна на ЕЦБ.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..