Германският министър на финансите Волфганг Шойбле намекна в събота, че Берлин се готви за евентуален гръцки фалит, обрисувайки паралел със секретните германски планове за обединение на страната през 1989-а година.
На брифинг с репортери след напрегната петъчна среща на финансовите министри от еврозоната във връзка с гръцката криза, Шойбле бе попитан дали финансовите министри от еврозоната работят по "План Б" в случай на провал на преговорите за бъдещото финансиране на Атина.
Не трябва да питате отговорните политици за възможните алтернативи, отговори той, но добави, че трябва да се използва въображение, за да се предвиди какво може да се случи.
Шойбле обаче намекна, че ако трябва да отговори утвърдително, че министрите са работили по "План Б" относно това какво да се прави, когато Гърция свърши парите и не може да изплаща своите задължения, той може да предизвика паника.
За да обясни позицията си, Шойбле направи паралел със секретността, която беше наложителна по време на началния етап на планиране за Обединението на Германия през 1989-а година. Ако на времето аз бях един от министрите, които отговаряше за подобен сценарий и бях заявил, че имаме план за обединение, тогава целият свят вероятно щеше да каже: Германците са напълно луди.
На заседанието на Еврогрупата в петък Гърция беше остро критикувана за бавния процес по подготовка на необходимите реформи, които да отключат финансирането на страната от нейните международни кредитори, въпреки че Атина много бързо изчерпва паричните средства и без нови заеми няма да бъде в състояние да обслужва дълговете си в скоро време.
Финансовият министър на Словения предложи по време на срещата, че ако преговорите, които се водят в продължение на три месеца, не доведат до никъде, това може да принуди Еврогрупата да започва да обсъжда възможността за "План Б", а именно - какво ще се случи, ако Гърция изпадне в неплатежоспособност. Той е бил подкрепен от финансовите министри на Словакия и Литва, но идеята за обсъждане на "План Б" е била отхвърлена от шефа на Еврогрупата Дейселблум, съобщават неназовани участници на петъчната среща на Еврогрупата.
Междувременно президентът на Бундесбанк Йенс Вайдман изрази безпокойство относно програмата за спешно финансиране на гръцките банки с оглед на факта, че няма подобрение на ликвидната ситуация в страната.
Говорейки на съвместна пресконференция с немския министър на финансите Волфганг Шойбле след петъчната среща на Еврогрупата, шефът на Бундесбанк заяви: Както знаете имам притеснения относно предоставянето на спешна ликвидност, тъй като банките в страната не правят всичко необходимо, за да подобрят ликвидната си ситуация.
В петък председателят на Европейската централна банка Марио Драги заяви, че Механизмът за спешна ликвидност (програмата ELA) ще продължи да оказва подкрепа за гръцките банки, стига те да са платежоспособни и да имат адекватно обезпечение.
Също така стана ясно, че в опит за разрешаване на гръцката криза канцлерът на Германия Ангела Меркел е провела вчера (неделя) телефонен разговор с премиера на Гърция Алексис Ципрас.
Двамата са се съгласили да продължават да поддържат връзка по време на преговорите между Атина и нейните кредитори, за да се постигне споразумение за гръцкия дълг, заяви гръцки правителствен служител, цитиран от агенция Ройтерс.
По време на техния разговор те изразиха общото си желание за постоянна комуникация по време на хода на преговорите, за да има взаимноизгодно решение в скоро време, посочи гръцкият неназован източник.
Преди малко немското правителство потвърди за проведения вчера телефонен разговор между Меркел и Ципрас, но отказа да коментира конкретни детайли.
Според Ройтерс гръцкият премиер е провел телефонен разговор и с шефа на Еврогрупата Йерун Дейселблум в опита да го убеди за необходимостта от по-голяма помощ за Гърция, като в същото време е настоял за провеждане на извънредна среща с европейските лидери през настоящата седмица.
Междувременно в интервю за гръцката преса вицепремиерът на страната Янис Драгасакис заяви, че Атина и нейните кредитори трябва да постигнат споразумение в началото на май. Очевидно има потенциал и неотложна потребност от временно споразумение, което да бъде сключено през първите дни на май, ако не и в рамките на април. Нашето основно искане е настоящият проблем с ликвидността да бъде признат като проблем на общата отговорност и поради това да бъде съвместно адресиран. В противен случай, способността на страната за гладко обслужване на своите външни задължения ще бъде в нарастващ контраст с оцеляването на гръцкия народ, посочи Драгасакис за гръцкия вестник "Авги".
Всички тези изказвания и политически совлаки са факт след като петъчната среща на финансовите минситри от еврозоната приключи без да се стигне до намиране на решение на гръцката криза. Това беше очаквано, но коментари след края на срещата показват, че представителите на Еврогрупата са били доста ядосани на гръцкия финансов министър Янис Варуфакис, който за пореден път не е излязъл с ясни предложения за реформи. Според неназован участник на срещата, финансовите министри от еврозоната са определили като безотговорни опитите за манипулации от страна на Варуфакис и някои от тях дори са го обвинили, че само прахосва "ценно време" и се държи като комарджия и пълен аматьор.
Очаква се по-късно днес да бъде проведена телеконферентна връзка на т.нар. "Брюкселска група" - техническите експерти на Гърция и на нейните международни кредитори от ЕС и МВФ, преди в сряда (29-и април) да бъде свикана официална среща, имаща за цел ускоряване на преговорите между двете спорещи страни.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..