Добър отскок на продажбите на дребно в Германия през април

Продажбите на дребно в Германия се повишиха през април по-силно от очакваното и това сякаш е доказателство, че частното потребление вероятно ще остане ключов двигател за растежа на водещата европейска икономика, показват днешни данни на германската федерална статистика Destatis.

Продажбите на дребно се повишиха през април с 1,7% на месечна база при очаквания за подобрение с 1,0% и след понижение с 1,4% през предходния месец (възходяща корекция от спад с 2,3%). Това представлява първо повишение в търговията на дребно след два поредни месеца на влошаване.

На годишна база обаче продажбите на дребно във водещата икономика на еврозоната нараснаха скромно с 1,0% (спрямо април 2014-а година) при прогноза за повишение с 2,5% след техен ръст с 3,5% през март (възходяща ревизия от предишна оценка за повишение с 3,2%). За първите четири месеца на годината продажбите на дребно в Германия нараснаха с 3,1% спрямо същия период на 2014-а година, отбелязва немската статистика.

Днешните смесени до по-силни данни са факт след неотдавнашно солидно проучвания за потребителското доверие в Германия. Оповестеното по-рано през седмицата проучване на института GfK отбеляза по-нататъшно подобрение на потребителските нагласи за юни до близо 14-годишен връх от 10,2 пункта благодарение на здрав ръст на склонността на германците да харчат, като този индикатор нарасна през май с цели 4,3 пункта до 62,6 пункта, доближавайки неговия исторически връх от 64,4 пункта, достигнат през октомври 2006 година – точно преди вдигането на данък добавена стойност (ДДС) в Германия.

Вътрешното потребление в Германия продължава да бъде подкрепено от слабото евро и все още доста ниските енергийни цени. Рекордно ниските лихвени нива и инфлация, повишаващото се заплащане на труда и рекордната заетост също допринасят за продължаващото повишение на потребителския оптимизъм.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10