Днес гръцкият премиер Алексис Ципрас призова своите депутати от крайната левица СИРИЗА да подкрепят новите предложения за реформи в замяна на спасителна финансова помощ от кредиторите на страната, като това представлява последен опит да се предотврати надвисналият над страната финансов срив, заяви официален правителствен служител.
Според него Ципрас е заявил пред своите депутати от гръцкия парламент: Ние сме изправени пред съдбоносни решения. Имаме мандат да постигнем по-добра сделка, отколкото ултиматума, който ни даде Еврогрупата, но със сигурност аз нямам мандат да изведа Гърция от еврозоната.
Междувременно висш лидер на германските консерватори изрази съмнения относно сериозността на новите предложения, направени от гръцкото правителство. Как да вярваме, че този предложен списък с реформи ще бъде приложен в действителност, попита по телевизия ZDF Ралф Бринкхаус, който е заместник-председател на парламентарната група в Бундестага на канцлера Ангел Меркел.
Други висш германски консерватор Ханс-Петер Фридрих заяви за германското радио Deutschlandfunk: Или гръцкото правителство разиграва собствения си народ, или се опитва отново да разиграва нас.
По въпроса за преструктуриране на гръцкия дълг, Ралф Бринкхаус посочи, че е "много скептичен" относно неговото "постригване", но все пак той не изключи възможността да подкрепи спасителен финансов пакет, който да включва известни облекчения на дълга, ако подобен пакет бъде подложен на гласуване в Бундестага. Запитан дали ще подкрепи такъв пакет, Бринкхаус заяви: В следващите дни ние ще разгледаме много спокойно целия пакет и допълни: Преди това не мога да коментирам въпроси от типа "какво, ако", но пак повтарям – "подстригване" (обезценка) на дълга е винаги проблемна тема, защото, ако Гърция получава "подстригване" на дълга, след това човек трябва да се запита: "Защо на други страни, които са въвели реформи – като Кипър, Португалия, Испания или като Ирландия, не беше предоставено подобно дългово облекчение?
И друг виден член на партията на Меркел сподели днес, че има проблем с доверието спрямо новите предложения на Гърция към нейните кредитори от еврозоната, тъй като на референдума на 5-и юли страната отхвърли решително по-нататъшни мерки за строги икономии.
Ние трябва да бъдем много внимателни, защото, честно казано, имам известен проблем да се доверя на новите гръцки предложения, тъй като каква е разликата между неделя (5-и юли) и днес? В неделя гръцкият народ гласува против подобни строги мерки на икономии, заяви пред радио Bи Bи Cи – Михаел Фукс, който е заместник-лидерът на парламентарната група на християндемократите на Ангела Меркел.
От своя страна премиерът на Малта Жозеф Мускат предположи, че новите гръцки предложения за реформи изглеждат основна за дискусии за нова спасителна програма за Атина. На пръв поглед гръцките предложения дават основна за дискусии, написа той в Туитър.
В същото време премиерът на Латвия Лаймдота Страуюма заяви пред германското радио Deutschlandfunk, че тя няма да се съгласи на предложение за спасителна програма за Гърция, което да включва отписване на дълга на страната. Попитана, дали има собствена "червена линия", която няма да прекрачи, Страуюма заяви: На първо място, това е евентуално отписване на гръцкия дълг, тъй като това определено няма да сработи.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..