ЕЦБ повиши размера на спешната ликвидна подкрепа за гръцките банки с 900 млн. евро

Драги намекна, че ЕЦБ е готова да увеличи стимулиращите мерки в еврозоната, ако е необходимо

На пресконференция след днешното редовно заседание на ЕЦБ, шефът на банката Марио Драги каза, че банката е повишила размера на спешната ликвидна подкрепа за гръцките банки чрез програмата ELA с 900 млн. евро за срок от една седмица.

Ние действаме с оглед на предположението, че Гърция е и ще остане член на еврозоната. Условията бяха налице, за да повишим размера на програмата ELA, заяви той, визирайки решението на гръцкия парламент в ранните часове на деня да одобри целия пакет с реформи, изискван от европейските партньори на страната в замяна на стартиране на преговори за трета средносрочна спасителна програма за Атина в размер до 86 млрд. евро.

"Супер Марио" също така отбеляза, че Евросистемата (финансовата система на еврозоната, включваща ЕЦБ и 19-те национални централни банки) е най-големият кредитор на Гърция, като подчерта, че общите експозиции на евросистемата към Атина са в размер на 130 млрд. евро.

Според анализатори и икономисти, въпреки относително малкото по размер повишение на програмата ELA, това е доста позитивен сигнал и изненадващо решение за мнозина от участниците на капиталовите пазари. Това е ясен знак, че ЕЦБ изглежда уверена, че европейските официални властимащи и гръцките управляващи ще успеят в скоро време да постигнат споразумение за отпускане на нова тригодишна финансова помощ за Атина.

От 28-и юни до днес ЕЦБ замрази тавана на спешната ликвидност за гръцките банки в размер от около 89 млрд. евро. Това от своя страна принуди властите в Атина да наложат от 29-и юни насам контрол върху капитала, да въведат "банкова ваканция" и ограничен лимит от 60 евро на ден за теглене на средства от банкоматите в страната.

Марио Драги сподели, че е трудно да се предскаже кога гръцките банки ще могат отново да отворят. В крайна сметка решението за наложения контрол върху движението на капитала остава в ръцете на гръцкото правителство, допълни той.

Днешното решение на ЕЦБ да повиши размера на програмата ELA с едва 900 млн. евро означава, че това няма да бъде достатъчно, за да се сложи край на банковата ваканция в страната в близките дни.

На въпрос, дали днешното решение за повишение на спешната ликвидност за гръцките банки е било взето единодушно, Драги отговори заобиколно, посочвайки че подобно решение може да се вземе с мнозинство от две трети.

Коментирайки предстоящото покриване на задължения на гръцката страна към ЕЦБ (за около 4,2 млрд. евро в началото на следващата седмица), той отговори: Всички факти предполагат, че властите в Атина ще се разплатят с ЕЦБ на 20-и юли и ще изчистят просречените задължения към МВФ (за 2 млрд. евро).

Драги и Шойбле

Подобно на МВФ, и Марио Драги също подчерта, че е необходимо облекчаване на гръцкия дълг, но той не се ангажира как може да стане това. Никой никога не е оспорвал, че е необходимо облекчаване на гръцкия дълг, каза той, изглежда пропускайки многократните изявления на немския финансов министър Волфганг Шойбле, че няма да има "постригване" (опрощаване) на дълга на Атина.

Шефът на ЕЦБ също така каза, че постъпилата информация от юни насам отговаря до голяма степен на очакванията на Централната банка за икономическото развитие в еврозоната. Предприетите от ЕЦБ мерки допринасят за икономическия растеж в еврозоната, като банката очаква възстановяването на региона да се разшири в бъдеще, допълни той.

Според него обаче, вървящото забавяне в т.нар. "развиващи се икономики" може да натежи върху перспективите за икономическия растеж в еврозоната. Но той отбеляза, че низходящите рискове за растежа са ограничени с оглед на политическите решения, петролните цени и развитията на валутните пазари. Драги посочи, че инфлационните очаквания ще останат ниски в следващите месеци, но отново отбеляза, че инфлацията ще се повиши към края на годината. В тази връзка ЕЦБ ще следи внимателно инфлационните рискове в средносрочен план, каза той.

В същото време шефът на ЕЦБ сигнализира, че банката е готова да увеличи размера на стимулиращите мерки (размера на покупките на еврооблигации за 60 млрд. евро на месец), ако има влошаване на перспективите пред икономическия растеж. Ако има фактори, които да доведат до неоправдано затягане на паричната политика (б.ред. ако има повишение на реалните пазарни лихви и на доходността на суверенните еврооблигации), или ако перспективите за ценовата стабилност се променят съществено, в такава ситуация Управителният съвет на ЕЦБ ще реагира с всички налични инструменти в рамките на своя мандат, подчерта "Супер Марио".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10