Английската централна банка обяви във вторник, че предприема стъпки, за да укрепи икономиката на Великобритания след изненадващото решение на британците да гласуват за излизане от Европейския съюз, като в същото време определи като "предизвикателна" перспективата за стабилността на финансовата система в страната.
Комитет за финансова политика на АЦБ (КФС) заяви, че се е съгласил да намали капиталовите изисквания за британските банки с 5,7 млрд. паунда, което ще позволи те да предоставят допълнително 150 млрд. паунда на бизнеса и на домакинствата, осигурявайки по този начин достатъчно кредити за икономиката.
Намаляването на т.нар. "антицикличен капиталов буфер" обратно до нулата е обратно на решението на АЦБ от март да повиши този капиталов буфер до 0,5 на сто. Според централната банка новото нулево ниво ще остане в сила поне до юни 2017-а година.
В същото време централната банка посочи, че ще блокира нарастването на раздавания от банките дивиденти на техните акционери.
Това действие подсилва нашето мнение, че всички елементи на значителни капиталови и ликвидни буфери, които бяха формирани от банките, трябва да останат на новите по-ниски нива колкото е необходимо, се посочва в днешното изявление на КФП, което се прави два пъти годишно от страна на АЦБ.
Централната банка също така заяви, че има "силни очаквания", че търговските банки ще подкрепят икономиката на страната чрез свежо кредитиране след гласуването за Brexit.
Решението на BOE бележи един от първите случаи в който водеща централна банка понижава умишлено капиталовите изисквания за банките, за да поддържа растеж на кредитите, компенсирайки по този начин евентуалните икономически шок. Ниските капиталови изисквания позволяват на банките да финансират кредитирането чрез повече заеми и по-малко собствен капитал.
Британските централни банкери предупредиха, че стабилността на финансовата система във Великобритания е изправена пред множество заплахи непосредствено след гласуването за Brexit. АЦБ заяви, че вече е забелязала сигнали, идващи от фондовите пазари и от пазарите на търговски недвижими имоти, че чуждестранните инвеститори са започнали да изтеглят средства от страната. Доказателство за това е новината, че Standard Life Investments прекрати търговията на нейния фонд, инвестиращ в британски недвижими имоти, с оглед рязкото повишение на броя инвеститори, поискали да изтеглят своите средства от фонда след референдума, на който британците гласуваха за напускане на Европейския съюз.
АЦБ отбеляза, че някои домакинства в страната могат да изпитат затруднения при обслужване на техните задължения, ако британската икономика започне да се влошава. Централните банкери също така предупредиха, че перспективите пред глобалната икономика са станали по-мрачни.
Въпреки всичко това, АЦБ подчерта, че сега финансовата система в страната е по-силна, отколкото беше през 2008-а и 2009-а година, когато британските данъкоплатци трябваше да спасяват сериозно пострадалите големи кредитни институции. Тя отбеляза, че търговските банките са паркирали техни обезпечения в АЦБ, които са достатъчни, за да получат достъп до финансиране за повече от 250 млрд. паунда, ако това е необходимо.
Комисията за финансова стабилност е готов да предприеме по-нататъшни действия, считани за необходими, за да подкрепи финансовата стабилност, посочи АЦБ.
Днешният ход за намаляване на банковия капиталов е факт на фона на очакванията, че АЦБ ще намали основните си лихвени ставки през лятото. Редица икономисти и анализатори също така прогнозират, че централната банка ще поднови "замразената" си програма за покупки на активи, известна като "количествени улеснения".
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..