Промишленото производство във Великобритания се сви през юни за втори пореден месец, докато индустриалното производство нарасна слабо, но достатъчно, за да отчете през второто тримесечие най-солиден растеж от 1999 година насам, показват данни на британската национална статистика (ONS).
Индустриалното производство се повиши през юни с 0,1% на месечна база, съвпадайки с очакванията и след понижение с 0,6% през май (низходяща ревизия от спад с 0,5%). На годишна база индустриалното производство на Острова нарасна с 1,6% (спрямо юни 2015 година), оправдавайки средните прогнози и след растеж с 1,4% през предишния месец.
По този начин индустриалното производство нарасна през второто тримесечие с цели 2,1%, което вече беше отразено в предварителните данни на ONS за БВП на Великобритания през трите месеца до края на юни, отбелязвайки най-солидно повишение от третото тримесечие на 1999 година насам.
В същото време британското промишлено производство се сви през юни с 0,3% на месечна база при прогноза за понижение с 0,2% и след спад с 0,6% през май (низходяща ревизия от понижение с 0,5%). На годишна база промишленото производство в Обединеното кралство нарасна с едва 0,9% след повишение с 1,5% през предходния месец (низходяща ревизия от растеж с 1,7%) и при прогноза за по-добър растеж от 1,3 на сто.
За трите месеца до края на юни промишленото производство във Великобритания нарасна с 1,8 на сто.
Днешните данни показват, че несигурността преди референдума на 23-ти юни, на който британците гласуваха за Brexit, не е оказала съществено влияние върху индустриалното производството в страната, посочи главният икономист на ONS Джо Грайс.
Трябва обаче да се има предвид, че проучванията на агенция Markit за юли показаха драматично влошаване на бизнес активността както в промишлената сфера, така и в сектора на услугите и в строителството само месец след ключовия референдум. Това неминуемо ще се отрази негативно на британското индустриално и промишлено производство, когато ONS оповести данните за седмия месец на годината.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..