Подкаст на српском
Величина текста
Бугарски национални радио © 2024 Сва права задржана

Симеон Терзијев амбициран да уђе у светски тенис

17-годишњи тенисер Симеон Терзијев сања о врхунским достигнућима у тенису и ради напорно како би то остварио. Изгледа да га очекује успешна каријера – већ на свом првом наступу на турниру Међународне тениске федерације (ITF) у мушкој конкуренцији овог месеца извојевао је сребро, а у јулу је освојио титулу на ITF турниру у румунском Темишвару. Ти добри наступи га приближавају једном од његових великих циљева – учешћу на Гренд слем турниру:

„Више пута сам био републички шампион и вицешампион у синглу и дублу. Ове године сам успео да освојим две титуле и да играм три финала у сингл конкуренцији на међународним турнирима ITF-а за јуниоре до 18 година. Победио сам и на неколико турнира у дублу, што ми је помогло да напредујем на јуниорској ITF листи. Идуће године ћу наступити на Гренд слем турнирима у Аустралији, Француској, Енглеској и САД. Али турнир о којем сањам је онај у Вимблдону, јер се тамо игра на подлози на којој још увек немам искуства – на трави. То ће за мене бити ново и корисно искуство.“

Симеон Терзијев се бави активно тенисом откако је напунио 6 година и данас већ има више од 60 купова са турнира у Бугарској и иностранству. Захваљујући борбености и зрелој игри побеђивао је играче виоког статуса. Тренутно млади Бугарин је 135. на јуниорској светској листи. Млади тенисер стриктно поштује савете својих тренера – Григора Костова, Кирила Симеонова и Алекса Мартинског.

„Мајка ме је уписала на тенис још док сам био у обданишту. Пошто сам стекао неко искуство одлучили смо да наступим и на неким турнирима. Током година, док сам побеђивао, схватио сам да ће тенис заувек бити саставни део мог живота. Моји омиљени тенисери су Новак Ђоковић и Гаел Монфис. Постао сам Монфисов навијач после његовог егзибиционог меча са Григором Димитровим. Тада ме је он позвао да пребацимо неколико лопти на терену и за мене то је био посебан тренутак. Монфис `` се разликује од осталих играча и сви су усхићени његовим наступима. Имао је више траума али и поред тога и даље је међу најбољима у тенису. А Ђоковића волим одмалена, јер је борбен, не крије емоције на терену али зна како да их савлада и толико година да буде број један. Ђоковић је мој идол. Сањам да играм са њим и да га победим.“

Терзијев зна да тенис тражи велику оданост и жртве – једна од којих је везана за образовање – и поред одличног успеха ове године је морао да пређе на индивидуалну обуку како би имао више времена за тренинге. Он не крије да је имао тешкоће, али му вера у властите снаге и велики снови помажу да храбро иде напред:

„Било ми је исувише тешко да похађам школу, онда да идем на тренинге, а после тога да радим домаће задатке и да се припремам за испите. Због тога сам се одлучио на тај корак – да тренирам више за турнире и да подигнем ниво игре, што ће ми омогућити да постанем један од најбољих у овом спорту. Никада нећу заборавити два моја меча. Први је потрајао четири и по сата. Тада сам имао 12 година и победио са 7:6, 6:7, 7:6. Други тешки меч је био ове године, када сам се пласирао у финале у Темишвару. Јако сам желео да успем, али је требало да се контролишем и да останем спокојан, и радостан сам што сам у томе успео и победио.“

До краја године Симеон Терзијев ће наступити на још два турнира ITF J2 категорије у Израелу, а припремаће се и за наступ на отвореном првенству Аустралије. Његов основни циљ је да се идуће године пласира међу првих 50 тенисера светске ранг листе. То ће му омогућити учешће у мушкој конкуренцији и прелазак са јуниорског у мушки тенис.

„Одмалена желим да постанем професионални тенисер. Знам да ће ми бити тешко, али у победама има пуно радости и задовољства.“

Превод: Александра Ливен

Фотографије: лична архива

Више из ове категориjе

Надја Тончева

Надја Тончева међу кандидатима за Светски куп у шаху

Ни друго издање Светског купа у шаху за жене неће проћи без учешћа Бугарске. Након што је 2023. године Нургул Салимова стигла до финала турнира у Бакуу, на Светском купу у шаху за жене 2025. ће се такмичити Надја Тончева. Тончева је прошле године..

објављено 30.4.24. 10.43

Пловдив „примио“ заставу Европског првенства у веслању 2025.

Последњег дана Европског првенства у веслању, које се ове године одржало у Сегедину, Мађарска, град домаћин предао је „штафету“ Пловдиву који ће 2025. године организовати највеће веслачко такмичење у Европи. Заставу је на свечаној церемонији..

објављено 29.4.24. 16.41
Рами Киуан

Бугарска има европског шампиона у боксу

Рами Киуан је на Европском првенству у боксу у Београду остварио највећи успех у својој каријери тако што је победио у финалу у категорији 75 кг Руса Џамбулата Бижамова резултатом 3:2. У финалу у Београду је Киуан изгубио прву рунду, али је..