Eмисия новини

Бъдете с Детското.БНР и през лятото!

Фокус – мокус! Според Вас какво се случва, когато фокусниците объркат магиите? Тази събота, на 4 август, ще си говорим за илюзионното изкуство, за най-прочутите фокусници и за най-старите фокуси. Ще останем на вълшебни честоти, за да Ви запознаем с един..

публикувано на 03.08.18 в 08:30

Индиански приказки в „Ранобудно петленце“

В края на юли и началото на август в „Ранобудно петленце“ сме Ви подготвили няколко приказки на коренното население на Северна и Южна Америка – индианците. В понеделник, на 30 юли , се събудете с немската легенда „Раковината на изобилието“, в която се..

публикувано на 29.07.18 в 08:35
Миниатюра 62 от Манасиевата летопис, 14 век: Смъртта на цар Петър и завръщането на синовете му от Константинопол (от книгата „Миниатюри на Манасиевата летопис”, Иван Дуйчев, 1962)

Изкуството на църковните миниатюри

Един монах старателно украсява страниците на старинно евангелие. Очертава фини изображения на светци и геометрични фигури, а покрай тях като рамка красиво се преплитат по-тънки и по-плътни линии. Понякога рисунките заемат цялата страница, а други –..

публикувано на 27.07.18 в 09:10

Морски приказки

Морските приказки и истории в „Ранобудно петленце“ през юли, напук на дъждовното време, продължават! Ако не знаете „Защо китът има тясно гърло?“ може да научите в понеделник, на 23 юли , от любимата история на Ръдиард Киплинг. Ако сте се чудили някога..

публикувано на 22.07.18 в 09:00
Катедралата Шпеер в Аахен, Германия.

Историята на една катедрала

През VIII в. в град Аквусгранум, столицата на Свещената римска империя, провъзгласена за продължение на изчезналата три века по-рано антична Римска империя, е построена една от първите катедрали в Европа невероятната Императорска катедрала. Впечатлен от..

публикувано на 20.07.18 в 10:00

Малките морски приказки на Роси Кота

В седмицата от 16 до 20 юли „Ранобудно петленце“ ще Ви буди с приказки за морето и неговите обитатели. Започваме с малките морски приказки, написани от Роси Кота и разказани от Ицко Финци. В понеделник, на 16 юли , слушайте „Мъдрецът“, във вторник, на..

публикувано на 15.07.18 в 09:15
Панел от Dandan-oilik, будистко светилище в Kотан (съхранява се в Британския музей).

Копринената принцеса

Какво крие жената от древното изображение върху слонова кост? И защо мъжът до нея така ядосано сочи към главата й? Историята й ни връща 20 века назад в държавата Котан, съществувала между I и X век, в съседство с Китай. Жената е китайска принцеса, която се..

публикувано на 13.07.18 в 15:35
Част от плаката на фестивала

Незабравими срещи с участниците в детския театрално-танцов фестивал „Талантино – 2018“

В неделя сутрин ще ви заведа на театър. Току-що се завърнах от детския театрално-танцов фестивал „Талантино“ , който се проведе в Благоевград за шеста поред година. Само за пет дни 17 театрални школи от цяла България представиха 21 постановки...

публикувано на 11.07.18 в 08:55
Богинята Лето с близнаците Аполон и Артемида

Най-старите приказки на Древна Елада

В сутрините от 9 до 13 юли , в „Ранобудно петленце“, очаквайте поредицата за титаните, боговете и героите или най-старите приказки на Древна Елада. Митът за бога „Зевс“ и битката му с баща му Кронос, най-младият сред титаните, който искал да остане..

публикувано на 08.07.18 в 08:30

Керамичните картини

Върху плоча от изпечена бяла глина майсторът поставя голям лист хартия. В средата на листа е нарисувано огромно слънце с преплетени лъчи, под него и над него има по две големи птици с дълги „рошави“ опашки. Майсторът внимателно дупчи хартията с игла, като..

обновено на 06.07.18 в 09:32