Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В „Радиоенциклопедия” всяка сряда през февруари – поредицата „Личности отблизо”: Вера Недкова

На снимката: картини на художничката Вера Недкова.
Снимка: Архив
23 февруари
Вера Недкова се ражда през 1908 г. в Скопие, тъй като баща й Тодор Недков е там на дипломатическа работа. С всеки негов мандат семейството се мести в Битоля, Одрин, Солун, Будапеща, Берн, Букурещ, Виена. Вера Недкова учи френски, немски, английски, румънски, италиански… Съдбата я среща с Малер, Рихард Щраус, Зигмунд Фройд, Стефан Цвайг, с художниците Климт, Кокошка, Грок…
На 25 години е първата й самостоятелна изложба във Виена. На другата година е българският й дебют в София, след още 3 години участва на Световното изложение в Париж.
Как преминава животът на тази изключителна художничка? Защо за нея и врагове, и приятели са единодушни: това е последният аристократ на българското изобразително изкуство! Днес нейни картини има в галериите на Виена, Лондон, Флоренция, Париж, Атина, Санта Круз. На пръв поглед животът й е увенчан с признание. Тя е обявена за Народен художник, Герой на социалистическия труд, носител е на наградата за живопис на името на Владимир Димитров-Майстора.
Казват, че само на истински големите е отредено да се борят с перипетии, непреодолими за останалите. В биографията на талантливата художничка има период, когато цели 16 години нейни картини не са допускани до българска изложба.
Вера Недкова рисува нощем. През деня си изкарва хляба като реставратор на икони. Неин е първият акварел на прочутата керамична икона от Преслав на Св. Теодор. Прекарва дните си в почти монашеско уединение, реставрирайки стенописи в Ивановските скални църкви.

сряда, от 16.00 часа


16 февруари
поредица „Личности отблизо”: Иван Лазаров

9 февруари
поредица „Личности отблизо”: Петко и Пенчо Славейкови

2 февруари
поредица „Личности отблизо”: Иван Вазов
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50

Как да запаметяваме информация лесно?

Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското вниманието към нещо любопитно – мнемониката . Понятието се отнася към разнообразните техники за запаметяване на информация – за тях разказва Емилия Сотирова от психологичен център SOVA. Често в ежедневието човек изпитва затруднения да запомня факти, числа, имена..

публикувано на 12.07.24 в 09:21
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15