В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще?
Всички сюжети аргументирахме чрез идеите и гледните точки на нашите гости – Александър Александров от Съюза на лекарските асистенти и фелдшери, и Милка Василева от Българската асоциация на специалистите по здравни грижи.
Г-н Александров представи организацията, която ръководи заедно с Управителен съвет, и набеляза най-важните задачи пред нея. Част от тях именно могат да решат съществуващия "недокомплект" в системата. Фелдшерите, които вече имат статут на лекарски асистенти, са обучени да работят както по спешни случаи, така и да осъществяват функциите на диагностика, лечение и профилактика. Те са неизменното свързващо звено между лекарите-специалисти в доболничната помощ и техните колеги от многопрофилните и университетските болници.
"Моите колеги и членове на нашата съсловна организация могат успешно да изпълняват основни медицински дейности и да работят в отдалечени и труднодостъпни райони, както и в непривлекателни практики. Това би решило големия проблем за достъпа до здравна помощ и съществуващите диспропорции" – подчерта нашият гост.
В диалога се включи и Милка Василева – председател на БАСЗГ. Тя защити сестринското съсловие в отстояването на техните права – достъпно и всеобхватно образование, самостоятелни практики и възможност за участие в преговорите с НЗОК за Национален рамков договор. Разбира се, и достойно заплащане, което частично да реши проблема с напускането на страната в търсене на реализация в чужбина.
Съботното седмично издание на програма "Христо Ботев" потвърди и една стара максима – съсловията на сестри и фелдшери, хората, които могат да се "влеят" в потока от здравни специалисти, се нуждаят от подкрепа: институционална, обществена, медийна. В този смисъл екип "За здравето" декларира своето позитивно участие в процеса.
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg