Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пожелахте да чуете отново: „Един живот”, шести епизод от документалния сериал „Радиото”

„Един живот” е животът на Александра Гюрчинова, разказан от самата нея в следобеда на 19 февруари 2010 година. Александра е на 94 години и от една година живее в старчески дом в покрайнините на София. По време на записите беше облечена в тъмносин анцуг и елече от съшити агнешки кожички. Когато пожелах да й направя снимки, отначало се стресна. В младите си години, когато след изпит по машинопис постъпва в Радиото, е била русокоса синеока красавица, която е позволявала на мъжете наоколо само да й целуват ръка, но никакъв флирт. Сега, 75 години по-късно, фактът, че стана център на фотографски интерес, я изправи пред позабравена ситуация и с искрено удоволствие тя разгледа направените снимки на дисплея на фотоапарата.
Целият живот на Александра е протекъл в Радиото. Отначало като първи сътрудник на първия директор на Радиото - Сирак Скитник, след това на различни позиции. Осмислен от гледна точка на динамиката и промените в човешкия живот изобщо, той би изглеждал така – всичко, което се е случило в България и в Радиото от 1916 година до днес, се е превърнало във факти от битието на Александра.
Александра Гюрчинова е главният герой на шести епизод на документалната поредица. В аудиодействителността на сериала тя обаче не е самотна. В епизода звучат гласовете на Цар Борис ІІІ, Георги Димитров, запис на Първия военен парад след 1918 година, който се е състоял през 1942 година, духовият оркестър на Алоисек Мацак и други.

понеделник, 8 март , от 10.30 часа
По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05

Епизод 5: Роклята на Алла

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 23.03.24 в 08:35

Неподражаемият Славомир Мрожек в неделния радиотеатър

Радиотеатърът е подготвил за своите почитатели три произведения на полския драматург Славомир Мрожек: "Лисан кандидат", "Лисан философ" и "Вода". Идеята за миниатюрите с главен герой Лисан идва на Мрожек от знаменития средновековен пародиен епос "Роман за Лисан", в който главни герои за животни – лисица, вълк, мечка… Мрожек обаче обръща нещата:..

публикувано на 22.03.24 в 14:15