Едно време е имало най-различни приказки! Имало е приказки за животни, за добри и лоши герои, за смели юнаци и страхливи самохвалковци... Но ето че кой знае откъде и как се заговорило че: „живял някога един император, който повече от всичко на света обичал да слуша приказки. По цял ден това му било заниманието. Но за да се слушат приказки, трябва някой да ги разказва. И разказвачите капвали от умора да измислят нови и нови чудновати истории. Само че и най-чудноватите не са безкрайни, а императорът искал приказките никога да не свършват. Щом изрече думата „край”, разказвачът бил хвърлян в затвора. На негово място довеждали друг, но и той рано или късно стигал да тъмната килия. Най-после при императора довели млад и хитър разказвач, който поздравил с „Добър ден!” и веднага започнал приказката. Думите му – лъжа подир лъжа – се леели като вода...”
После, дори още в същия миг се заговорило че: „Кметът на едно село бил и магьосник. На площада пред къщата му пламтял вълшебен огън и този огън изгарял всеки лъжец, който стъпи в него, а ако казваш истината, не те и опарвал. Така кметът винаги можел да открие кой лъже, но за съжаление не винаги искал. Никога не хвърлял в огъня за проверка своите богати приятели…”
Така хората започнали да наричат едните приказки „царски”, другите „магьоснически”. Нали трябвало да ги различават по някакъв начин, та децата като кажат „искам царска приказка”, да знаят коя да разказват. А като кажат „искам магьосническа!” - да изберат от другия вид.
Какво значи „царска” приказка и какво значи „магьосническа”? Ето на тези въпроси е седнал, размишлявал и дълго време писал неуморният писател Панчо Панчев или както го знаем малки и големи - Дядо Пънч. И като краен резултат се появили двете поредици от приказки - едната наречена „царска”, а другата - „магьосническа”... Дали отговорът на нашия въпрос го има в тези приказки? Май, е по-добре да не казваме, защото всички вие ще имате възможност да ги слушате от 6.50 по програма „Христо Ботев”, от 12 до 23 април, само в работните дни.
Приятно слушане!!!
понеделник, 12 април от 6.50 часа
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg