Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Вазов е свят, който трябва да се познава

160-та годишнина на Иван Вазов и един човешки поглед към творчеството и личността на българския литературен Патриарх.

“Неудобно е аз да говоря за Вазов...” – казва един български гражданин, анкетиран от репортер на улицата. А после уточнява извинително: “Иван Вазов е свят, който трябва да се познава!”

160 години са достатъчни за да се забравят неистинските герои и да пресипне гласът на неискрения патриотизъм.
Но 160 години са напълно достатъчни, за да се изпита трайността и силата на народната любов.
Обаче ако се вслушаме не по инерция и без патос в “Аз съм българче”, “Радецки”, “Питат ли ме де’й зората...”, “Българският език”, “Молитва, “Родната реч” и в словесните образи от “Епопея на забравените” – ще усетим, че техният ритъм отдавна е в нашия пулс.
Опитайте да изличите Вазовите герои от генетичния код на българите! Какво ще ни остане?
Преди 10 години, по време на тържественото честване на 150 годишнината на Иван Вазов в Народния театър – Йордан Радичков потърси отговорите на този феномен . Думите на Радичков могат да чуят и слушателите в това предаване – като запис от Златния фонд на БНР.
Благодарим на литературния историк и дългогодишен изследовател на творчеството на Иван Вазов професор Милена Цанева за честта специалист като нея да разкрие личността на Патриарха не пред академична аудитория, а за слушателите, и то по най-човешки начин. Тя оживи пред очите ни дори темпераментните му персонажи! Нейното лично възхищение пред таланта на Вазов и пред българските ценности е толкова заразително, че е трудно да му се устои.
Професор Милена Цанева ни позволи да усетим как истинският учен не само с ерудиция, а с Обичта си създава Обич към българската култура.

Към празничната атмосфера за годишнината в родния град на Писателя ни прави съпричастни кметът на Сопот Веселин Личев.
Кои са художниците и скулпторите, вдъхновени или дръзнали да изобразят патриарха на българската литература? – разказва поетесата Мирела Иванова, директор на Къщата-музей на Иван Вазов в София.

Разбира се, че в това предаване можете да попеете заедно с нас песните по стихове на Иван Вазов, които знаете още от деца. Възрожденският им плам не звучи архаично и днес. Или поне така ни се струва на нас – отрасналите с техния ритъм и родолюбиви думи.
По публикацията работи: Дарина Маринова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04
Пол Остър

Излезе "Баумгартнър" – последният роман на Пол Остър

Издадоха "Баумгартнър" –  красив роман за любовта, паметта и загубата, дело на обичания Пол Остър, който си отиде през април 2024 година. Преводач на българското издание е Жечка Георгиева. Романът е последната творба на големия американски поет, писател, преводач и режисьор, автор на 25 романа и удостоен със също толкова американски и международни..

публикувано на 19.02.25 в 08:55

Съюзът на артистите в България възобнови членството ни в ITI

Тематична конференция под наслов "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона" се проведе в Американския център на Столична библиотека на 12 и 13 февруари. Конференцията ознаменува и възстановяването на членството на България в ITI – Международния театрален институт. Бекет и Кафка са изключително важни фигури за..

публикувано на 19.02.25 в 08:45

Памет за издателя Иван Богданов

Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади автори през март в Карлово, Пловдив и София. Пълен с енергия, седмица преди това беше представил като издател поредната премиера, а аз му бях обещала среща със слушателите на “Артефир”. Не подозирах, че..

публикувано на 18.02.25 в 17:40

Изложба "Католиците в България XVII-XX век" бе открита в град Раковски

Изложбата "Католиците в България XVII-XX век“ – книжовно-документални свидетелства беше представена в Раковски, един от градовете с най-голяма католическа общност в страната. Експозицияята показва ценни документи за книжовното наследство на българските католици от епохата на Възраждането, които се съхраняват във фондовете на Националната библиотека..

публикувано на 18.02.25 в 17:40