Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музикална радиоенциклопедия „Упражнение по стил”: Чембало или клавесин

Италиански клавесин
Снимка: Архив
Тембърът на този музикален инструмент навява известна старинност и романтичен спомен за дворцови концертни зали. Ако използваме музикалната терминология, това е плектронен клавишен инструмент. Звукът се произвежда посредством защипване на струните от отделни перца. Те пък от своя страна се задействат от клавишите, които всички ние виждаме. Познат е с много имена, но най-популярни са италианското „чембало” и френското „клавесин”. Първата му поява в историята е втората половина на ХІV век, когато е познат като цимбал с клавиатура – оттам идва и немското „клавицимбел”.
Звучността на чембалото е блестяща, ярка, звънка, отривиста, с металически оттенък, с голяма продължителност, но малка напевност, слаба, и без сериозни динамични промени. В периода ХVІ – ХVІІІ век този музикален инструмент претърпява съществена еволюция. Усъвършенства се и свиренето на инструмента. Жан-Филип Рамо пише „Метод на пръстовата техника”, Франсоа Купрен – „Изкуството на свирене на клавесин”. Цели три столетия чембалото има първостепенна роля като домашен и концертен инструмент за солово и ансамблово музициране. Но най-запомнящи се си остават ХVІІІ век и великите клавесинисти. Създател на виртуозния чембалов стил е Доменико Скарлати, а известните представители на галантния стил във Франция - Купрен, Дакен, Рамо, Дандрийо и др. внасят към клавесинното изкуство своята изтънченост.

вторник, 26 април, 16.30 часа
По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45

"Несломен" е новият албум на Димитър и Христо

След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо  издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..

публикувано на 19.11.24 в 16:25

Националният музикален театър с нов прочит на "Криворазбраната цивилизация"

Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в..

публикувано на 18.11.24 в 08:05