Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Най-старите приказки на земята” – от 12 декември, 6.50 часа в „Събуди ме с приказка”

Актьорът Ицхак Финци – в ролята на Разказвача на приказки.
Снимка: Кирчо Стоичков
Кои са най-старите приказки на Земята? Безспорно това са митовете и легендите на различните народи. През месец октомври в „Събуди ме с приказка” ви разказахме как е бил създаден светът. От китайските митове научихте за Пангу, роден от яйце, с глава на дракон и тяло на змия. От океана Нун разцъфнал бял лотос и от него излетял египетският бог слънце Амон Ра, увенчан със златен диск. А според скандинавската сага от тялото на великана Имир израснало гигантско дъбово дърво – Дървото на живота, което крепяло цялата Вселена. Древна история от Япония ни разказа за мъжкия дух Идзанаки и женския Идзанами, които минали по небесната дъга. А свещената книга на маите ни запозна с прародителите Тапеу и Гукумац – създателите на хората. Разказахме ви и някои от митовете на древна Елада – за жестокия титан Кронос и неговата жена Рея, която с хитрост успяла да спаси своя син Зевс, който станал върховен бог на Олимп. Научихме и как Прометей дарил огъня на хората, а девойката Арахна се състезавала в тъкаческо майсторство с богинята Атина Палада. За раждането на остров Делос на Аполон и Артемида – любимите деца на Зевс ни разказа друг мит. Разбрахме и къде е центърът на света, мястото където богът на светлината Аполон побеждава чудовището Питон и как е построен прочутият храм на Делфийския оракул.

От 12 до 23 декември, всяка сутрин от понеделник до петък в 6.50 продължаваме поредицата „Най-старите приказки на земята”. От митовете на древните шумери ще научите за безсмъртието на Гилгамеш – могъщ цар на вавилонския град Урук. „Далече в Сияйната долина, до дълбоко езеро имало огромна черница, в която живеели десетте слънца...” – така започва историята от Китай, която обяснява защо и до днес имаме само едно слънце.
Скандинавските легенди ни запознават с бог Тор Унищожителя и неговите най-големи врагове – гигантите. Японската легенда за Вишу ни разказва как се е появила Фуджияма – безсмъртната планина. А една стара гвианска легенда ще ни „пренесе” чак в Амазония, при чудната змия-дъга.
От най-старите приказки на древна Елада разказваме за боговете и героите – за девойката Дафна, преследвана от Аполон и превърнала се в лаврово дърво, за това как бил построен един от най-великите антични градове и за дара на неговата покровителка богинята Атина, за неустрашимия герой Персей, победил горгоната Медуза, за безбройните подвизи на героя Тезей, който успял да унищожи чудовището Минотавър – с тяло на човек и глава на бик и как после с нишката на Ариадна намерил изхода от Лабиринта на остров Крит. Пак с този остров е свързана и легендата за полета на атинянина Дедал и неговия син Икар.
В ролята на Разказвача на най-старите приказки на Земята е актьорът Ицхак Финци, музикалното оформление е на Калинка Герганова, а адаптациите са на Ирина Вълчанова и Мариана Симеонова.
По публикацията работи: Мариана Симеонова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00