Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Време за приказка

Започваме да ги разказваме всеки делничен ден от 18.20 часа.
Снимка: Архив

Веднъж попитали господин Джани Родари – „Откъде идват приказките?”. Безспорният майстор в разказването на приказки... дори по телефона, отговорил така:

Откъде идат приказките? От Космоса някъде?
Аз лично си мисля, че ги има навсякъде:
в дървото на масата, в розата, в каната…
Като пеперудката в твойта шепичка хваната,
като черната семчица в сърцето на динята,
всяка приказка, мисля си, е сякаш царкинята,
спяща и чакаща да бъде събудена
и от своята хубост да се види учудена.
Но затуй трябва принцът да разчупи магията,
трябва някой поет да отвори кутията
на свойта поезия…
И разправят мнозина, че ако нещата развият се иначе,
каквото да казват очилатите учени,
просто хиляди приказки, ще останат заключени,
а и твоята също, за днес обещаната,
ще си спинка във розата, в масата, в каната…

(Превод Валери Петров)

Приказките са за малките, но и за големите. Забавляват и усмихват, но често те карат и да се позамислиш. Затова – винаги е време за приказка. Започваме да ги разказваме от началото на март, всеки делничен ден, от 18.20 часа, по програма „Христо Ботев”. С добрата фея и носорога Сем ни „среща” британският писател и актьор Доналд Бисет, а Джани Родари ни „запознава” с човека, който си купил цял град. Китайски, египетски, скандинавски, японски митове и легенди на маите разкриват „Как е бил създаден светът”. Приказките на Ирина Карадимчева „отговарят” на въпросите: за съня, защо са се появили комините, кога е бил изобретен сапунът, как бабите от дружество „Горкото внуче” измислили солетите за своите злояди палавници и кой е стайният вълшебник. Ще ги последват историите на Мара Чапанова – „За фльонги, котки, кучета, коне и какво ли още не”. А от поредицата „За титаните, боговете и героите”, или най-старите приказки на древна Елада, ще научите митове за Зевс, Прометей, Атина, Аполон и Делфийския оракул.

По публикацията работи: Мариана Симеонова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00